عفونت زخم

 مقدمه

عفونت یکی از مشکلات شایع زخم‎هایی است که درمان نمی شوند. این عامل می تواند خطری برای به تاخیر افتادن پروسه ترمیم، طولانی شدن مدت درمان و افزایش هزینه های درمانی باشد. در موارد وخیمتر، عفونت می تواند منجر به آمپوتاسیونهای بزرگ شود و یا زندگی شخص را به خطر اندازد.زخم‎ها بطور کلی مستعد عفونت هستند زیرا به دلیل کاهش خاصیت پیوستگی بافت پوست و به دنبال آن در معرض تماس قرار گرفتن بافت زیر پوست با محیط خارجی، محیطی گرم، مرطوب و سرشار از مواد غذایی که برای رشد و تکثیر میکروبها مناسب است فراهم می شود. ازاین رو کنترل عفونت یکی از اصول مهم درمان زخم‎ها محسوب می شود.

باکتری

باکتری می تواند با مکانیسم‎های زیر درمان زخم را به تعویق بیاندازد:

 • سلول‌های سالم را تخریب می کند: با حضور میکروارگانیسم‏ ها، سلول‏های فاگوسیت آنزیم‏های پروتئولیتیک، مدیاتورهای التهابی و رادیکال‏های آزاد تولید می‏ کنند که در محیط زخم سبب تخریب بیشتر بافت‏ها و بدتر شدن وضعیت زخم ‏می ‏شوند. بعلاوه مدیاتورهای التهابی سبب ترومبوز، انقباض موضعی عروق و ایجاد یک محیط هایپوکسیک شده که خود منجر به تکثیر باکتری‏ها می ‏شود.

 • باکتری‏ها و توکسین آنها ماکروفاژها را تحریک به ترشح موادی می‏ کنند که سبب ادماتوز و شکننده شدن بافت گرانوله می‏ شوند. در مقایسه با زخم‏ های غیر عفونی، میزان کلاژن در زخم‏های عفونی بیشتر است اما فعالیت تخریب کلاژن در این زخم‏ ها بالا است که سبب شکنندگی بافت گرانوله می شود.

 • مهاجرت سلول‏های اپیتلیال بوسیله باکتری‏ها و توکسین‏ آنها مهار می‏ شود، و اپیتلیال جدید در معرض تخریب بوسیله پروتئازهای مترشحه از نوتروفیل‏ ها می ‏باشد. در نتیجه اپیتلیالیزاسیون نیز دچار اختلال می ‏شود.

تعداد زیاد باکتری سبب مهار انقباض زخم می ‏شود.

باکتری‎های موجود در زخم

بحث عفونت در درمان زخم به ویژه در زخم ‏های مزمن همواره با ابهامات و اختلاف نظرهایی همراه بوده است. نخستین گام در رفع این ابهامات تفکیک سه وضعیت آلودگی، کلونیزاسیون و عفونت است بنابراین دانستن اختلاف بین تعاریف زیر مهم است:

 • آلودگی (Contamination)

 • کلونیزاسیون (Colonization)

 • کلونیزاسیون بحرانی (Critical colonization)

 • عفونت (Infection)

تفاوتهای بین موارد فوق به لحاظ بالینی حائز اهمیت است.

آلودگی (Contamination)

باکتری ها در درون زخم وجود دارد اما رشد و تکثیر نمی یابند. در این مرحله استفاده از آنتی بیوتیک ها نیاز نیست. 

کلونیزاسیون (Colonization)

در این حالت باکتری در درون زخم وجود دارد، این باکتری‌ها تکثیر می یابند اما به بافت‏های بدن حمله نکرده و هیچگونه پاسخی از سوی بدن میزبان وجود ندارد. کلونیزاسیون پاسخ ایمنی بدن میزبان را چه موضعی چه سیستمیک ایجاد نمی کند بنابراین تاثیری بر روی درمان ندارد. در این مرحله استفاده ناصحیح از آنتی بیوتیک ها باعث بروز میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک ها می شود.

کلونیزاسیون بحرانی یا عفونت موضعی (Critical colonization)

تعداد باکتری در بستر زخم در حال افزایش است. کلونیزاسیون بحرانی پاسخ ایمنی بدن فرد را به صورت موضعی نه سیستمیک تحریک می کند و برروی روند درمان تاثیر دارد. کلونیزاسیون بحرانی می تواند با علایمی مانند به تاخیر افتادن ترمیم زخم (عدم بروز علایم بهبودی بعد از دو هفته)، بافت گرانوله شکننده، زخم خونریزی کننده، افزایش اگزودا و بو و افزایش درد در محل زخم نمایان شود.در این مرحله باید از آنتی باکتریال های موضعی استفاده شود و زخم بعد از دو هفته از نظر وجود علایم بهبودی بررسی شود.

عفونت (Infection)

باکتری در درون بافت زخم وجود دارد، تکثیر می یابد و پاسخ ایمنی میزبان را به دنبال دارد.بنابراین پاسخ ایمنی بدن ابتدا به صورت موضعی و سپس سیستمیک آغاز می شود و اگر این وضعیت درمان نشود ترمیم به تاخیر می افتد. در این مرحله درمان موضعی و سیستمیک تواما توصیه می شود.

تشخیص عفونت زخم

شایعترین راه تشخیص عفونت زخم مانیتورینگ زخم از نظر بروز علایم و نشانه‏ های بالینی می‏ باشد. علایم کلاسیک عفونت زخم عبارتند از:

 • درد

 • قرمزی

 • ادم

 • گرما

 • اگزودای چرکی

چهار علامت اول علایم التهاب نیز می‏ باشند.برخلاف زخم‏ های حاد علایم کلاسیک عفونت در زخم‏ های مزمن و زخم‏ های دیابتی همیشه وجود ندارند.علاوه بر علایم کلاسیک، علایم و نشانه ‏های دیگری نیز برای عفونت ذکر شده‏ اند.

 • ترشح سروزی همراه با التهاب

 • تاخیر در ترمیم زخم (گاهی تنها نشانه عفونت زخم است.)

 • تغییر رنگ بافت گرانوله

 • بافت گرانوله شکننده

 • حفره‏ دار شدن بستر زخم

 • بوی زننده

افزایش درد و بدتر شدن وضعیت زخم برای تشخیص عفونت کافی هستند.نتیجه گیری:صرف حضور باکتری در زخم و تکثیر شدن آن به معنی عفونت زخم نیست. آلودگی و کلونیزه شدن با میکروارگانیسم‏ ها خصوصیت مشترک تمامی زخم ‏هایی است که با ترمیم ثانویه (secondary intention) بسته می‏ شوند؛ در واقع این اتفاق یک پیش نیاز برای تشکیل بافت گرانوله می ‏باشد. عفونت زخم تهاجم باکتری به بافت زخم در زیر سطح آن و تکثیر در آن ناحیه می ‏باشد؛ بنابراین برای بروز عفونت، میکروارگانیسم باید در بافت زنده حضور داشته باشد. بطور خلاصه:

عفونت زخم

 • در بافت اطراف زخم اتفاق می‏ افتد و نه در بستر آن

 • در بافت زنده زخم اتفاق می‏ افتد و نه در بافت نکروزه یا دیگر بافت‏های حاوی سلول‏های مرده

 • با واکنش میزبان یا آسیب بافتی خود را نشان می ‏دهد.

وجود میکروارگانیسم در چرک، بافت نکروزه، یا اسلاف شاهدی بر تهاجم بافتی نیست. این بافت‏ های مرده محیط مناسبی برای تکثیر میکروارگانیسم‏ ها بوده و دبریدمان این بافت‏ ها از عفونت زخم جلوگیری می‏کند.

نمونه ‏برداری و کشت زخم

تشخیص عفونت زخم بر اساس نمونه‏ برداری و کشت مانند استفاده از علائم بالینی، به تنهایی قاطعیت لازم را ندارد. این مشکل باعث شده است که بسیاری از پزشکان این کار را به ویژه در مورد زخم ‏های مزمن رها کنند. به همین دلیل تفسیر نتایج کلی باید با در نظر گرفتن نوع نمونه ‏برداری و سایر علائم و نشانه ‏های عفونت صورت گیرد. نتایج کشت نمونه معمولا نوع میکروارگانیسم‏ ها و تعداد آن‏ها را نیز مشخص می‏ کند. آن‏چه مورد اتفاق نظر همگان است و توسط AHRQ (The Agency for Healthcare Research and Quality)j به عنوان راهنمای بالینی در درمان زخم‏های فشاری ارائه گردیده، این است که تعداد بیش از 105 (یکصد هزار عدد) میکروارگانیسم در هر گرم بافت یا هر میلی‏لیتر مایع زخم یا سوآب نشانه عفونت موضعی می ‏باشد.نمونه ‏برداری از زخم به سه طریق امکان‏پذیر است:

1. نمونه‏ برداری از بافت زنده

2. آسپیراسیون ترشحات زخم

3. نمونه ‏برداری به ‏وسیله سوآباز میان این روش ‏ها، نمونه ‏برداری از بافت زنده زخم مطمئن ‏ترین و قابل‏ اتکاترین روش است. در حالیکه به سبب در دسترس بودن امکانات و راحتی، استفاده از سوآب متداول‏ ترین روش می‏ باشد. مهم‏ ترین مشکلی که در رابطه با سوآب وجود دارد این است که تنها از سطح زخم نمونه ‏برداری می ‏کند و به همین دلیل بسیاری معتقدند کارایی لازم را در تعیین عفونت ندارد و نمی‏ تواند عفونت و آلودگی را از هم تفکیک کند.

مقابله با عفونت موضعی زخم

کنترل عفونت در زخم نیاز به یک اقدام چند جانبه به شرح زیر دارد:

1. کنترل و تصحیح عوامل میزبان:عواملی نظیر خون‏رسانی کافی، تغذیه مناسب، کنترل قند خون و کاهش ادم در افزایش مقاومت در برابر عفونت موثر هستند. اما متاسفانه اغلب اوقات به آن‏ها توجه کافی نمی ‏شود و این امر موجب کاهش اثربخشی سایر اقدامات درمانی می‏ شود.

2. برداشتن بافت نکروز و بقایای خارجی:بافت نکروز مناسب ‏ترین محل برای رشد میکروارگانیسم‎‏ هاست و برداشتن آن به یکی از روش‏ های متداول دبریدمان یک اقدام ضروری است. همچنین شست و شوی مناسب زخم در هر بار تعویض پانسمان که آن را از عوامل خارجی و آلوده کننده پاک می‏ سازد، یکی از اقدامات لازم است. برای شست‏ و شوی اکثر زخم‏ ها استفاده از نرمال سالین بهترین گزینه است و در زخم ‏های مزمن حتی استفاده از آب شیر به شرطی که آلوده نباشد امکان‏ پذیر است. استفاده از مواد ضد عفونی کننده نظیر آب اکسیژنه و بتادین برای شست‏ و شوی زخم‏های مزمن فاقد اثربخشی مورد نظر برای از بین بردن میکروارگانیسم‏ هاست و حتی به لحاظ برخی ویژگی‎ ها ممکن است به بافت زنده نیز آسیب وارد کند.

3. درمان آنتی‏ بیوتیکی:استفاده بالینی از آنتی‏ بیوتیک برای کنترل عفونت در زخم‏‎های مزمن یکی از مسائل بحث ‏برانگیز است و این اختلاف نظر در بسیاری از موارد به مصرف بی ‏رویه آنتی ‏بیوتیک‏ ها انجامیده است. پیش از استفاده از آنتی‏ بیوتیک موضعی و سیستمیک لازم است نوع پاتوژن و آنتی ‏بیوتیک مناسب برای مقابله با آن شناسایی شود.چنانچه برای کاهش تعداد باکتری‏ های موجود در زخم مصرف آنتی‏ بیوتیک ضروری تشخیص داده شود، بهتر است در ابتدای کار از آنتی ‏بیوتیک موضعی استفاده شود. در این حالت باید از مصرف موضعی آنتی‏ بیوتیک‏ هایی که به صورت سیستمیک تجویز می‏ شوند، خودداری نمود زیرا موجب افزایش مقاومت میکروارگانیسم‏‎ ها می‏ شود. آنتی ‏بیوتیک‎ های موضعی می ‏توانند در مقابله با عفونت‏‎ های سطحی بسیار موثر باشند. به‏ طور کلی آنتی ‏بیوتیک‎‏ های موضعی را نباید بیش از دو هفته مورد استفاده قرار داد. اگر پس از این مدت هنوز آثار عفونت باقی بود باید از آنتی ‏بیوتیک‎ های سیستمیک استفاده شود.همچنین در موارد عفونت شدید و پیشرفته نظیر سلولیت (التهاب و عفونت در بافت نرم) و استئومیلیت (التهاب و عفونت استخوان) حتما باید آنتی‏ بیوتیک‏ های سیستمیک را به صورت خوراکی و در موارد شدید به صورت تزریقی مورد استفاده قرار داد.

رشد و تکثیر باکتری‎ها

تا حدود 40 سال پیش دانشمندان بر این باور بودند که باکتری تنها به صورت آزاد و بدون ارتباط با سایر باکتری ها رشد و تکثیر پیدا می کند اما در اواخر دهه 1970 وجود اجتماعات باکتری ها در طبیعت و زخم‎های مزمن تشخیص داده شد، بنابراین دو نوع شکل رشد و تکثیر برای باکتری ها مطرح شد؛ زندگی به صورت تک سلولی یا شکل پلانکتونیک و زندگی به صورت اجتماعات سلولی یا بیوفیلم.

بیوفیلم (زیست لایه) در زخم

بیوفیلم (زیست لایه) یک ساختمان پیچیده از میکروارگانیسم هایی است که در یک ماتریکس خارج سلولی از جنس پلی ساکاریدهای هیدراته قرار گرفته اند و به طور محکم به سطوح بیولوژیک یا غیر بیولوژیک چسبیده اند. تقریبا در 70% زخم‎های مزمن بیوفیلم دیده می شود در حالیکه میزان آن در زخم‎های حاد تنها 6% گزارش شده است. این ساختمان می تواند از تنها یک گونه از باکتری ها یا انواع آنها تشکیل شود که با هم در ارتباطات همزیستی و اجتماعات هماهنگ زندگی می کنند. از آنجا که در این اجتماعات، باکتری ها در تعامل با یکدیگر هستند تغییراتی در ویژگی های آنها رخ می دهد که تشخیص آنتی بیوتیک موثر بر بیوفیلم را دچار مشکل می کند. از طرف دیگر، ماتریکس پلی ساکاریدی، میکروارگانیسم ها را در مقابل هجوم باکتری های دیگر، فعالیت فاگوسیتی نوتروفیل ها، آنتی بیوتیک های موضعی و سیستمیک و آنتی سپتیک های موضعی حفظ می کند.

درمان بیوفیلم (زیست لایه)

درمان بیوفیلم شامل دو مرحله می باشد:1. ابتدا زخم باید دبریدمان جراحی یا شارپ شود.2. بعد از دبریدمان جراحی یا شارپ، درمان موضعی با پانسمان های مرطوب و تکنیک های شستشوی زخم باعث دبریدمان اتولتیک زخم می شود. این روش برای جلوگیری از تشکیل مجدد بیوفیلم ضروری است.

تاریخچه نقره به عنوان عامل آنتی باکتریال

نقره در طی قرنها در درمان انواع مختلفی از بیماری ها شامل بیماری های مقاربتی و اسهال خونی بکار گرفته شده است. رومیها سکه ‌های نقره را برای نگهداری آب آشامیدنی در مخازن بکار می بردند.فیلترهای مس- نقره جهت ریشه کن ساختن لژیونلا از سیستم توزیع آب بیمارستانی بکار گرفته می شدند.سیلور نیترات 1% به عنوان پیشگیری علیه عفونت‎های چشمی پس از زایمان مطرح شده است. در ارولوژی از نقره به منظور پیشگیری از عفونت‎های ناشی از سونداژهای درازمدت استفاده شده است. همچنین نقره به عنوان پروفیلاکسی علیه پاتوژنهای استرپتوکوکی به عنوان اصلی ترین پاتوژنهای موجود در دهان در بخش دندان مصنوعی بکار گرفته شده است. از 1960 میلادی به بعد استفاده از کرم سیلورسولفادیازین در درمان زخم سوختگی شایع شد.

چگونه نقره باکتری را تخریب می کند

1. نقره با آنزیم ها و پروتئین ها که برای تنفس و حمل و نقل مواد در غشاء سلولی و درون سلول مهم هستند وارد واکنش شده و درنتیجه باکتری دچار فقر غذایی می شود.

2. نقره با DNA متقابلا اثر کرده و تقسیم سلولی را مهار می کند در نتیجه شکل گیری کلنی‌ ها را متوقف می سازد.

3. یون های نقره به دیواره سلولی و بخش خارجی سلول باند می شوند در نتیجه مواد به خارج سلول نشت می کند و غشاء آن پاره می شود.

اهمیت نقره درمانی موضعی

د رمقایسه با عوارض جانبی استفاده از آنتی باکتریال های سیستمیک تنها زخم و پوست اطراف آن در معرض اثر ماده موثره هستند.

نقره:

 • ترکیب ایمنی است و خطر مسمومیت و واکنش پوستی کم است.

 • درطی سالهای مدیدی به صورت بی خطر استفاده شده است.

 • نه تنها خواص آنتی باکتریال دارد بلکه تاثیراتی همچون کنترل بو و اگزودا را نیز دارا می باشد.

 • برخلاف سایر درمانهای ضد میکروبی مقاومت احتمالی کمتری دارد.

 • طیف وسیعی از میکروب ها را از بین می برد.

 • در مقابله با بیوفیلم ها روش موثری است.2,3

آیا نقره موجود در پانسمان‏‎ها سبب مسمومیت می‏ شود؟

یک نگرانی قدیمی در خصوص پانسمان‏های حاوی نقره، مسمومیت با این عنصر است. آیا نقره سبب مسمومیت موضعی یا سیستمیک می‏ شود؟ براساس شواهد، مطالعات بالینی و آزمایشات روی پانسمان نقره ‏دار هنوز چنین مشکلی مشاهده و گزارش نشده است. بطور مثال بر اساس استانداردهای موجود در دنیا اثر بیاتین نقره دار بر روی فیبروبلاست‏ ها مورد بررسی قرار گرفته که هیچ اثر سمی یافت نشده است و یا در مطالعات مختلف که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‏ شود بی‏ خطر بودن بیاتین نقره دار به اثبات رسیده است.در مطالعه‏ ایی که مقاله آن در سال 2004 در British Journal of Nursing به چاپ رسید، بیاتین نقره دار برای درمان زخم پای دیابتی 27 بیمار مورد استفاده قرار گرفته بود. میزان نقره موجود در خون این افراد در طول 6 هفته درمان با این نوع پانسمان همواره بسیار پایین‏تر از حد آستانه خطر (96-0 nmol/l) بوده است.4 نتایج دو مطالعه دیگر نیز در سال 2003 در Journal of Wound Care منتشر شد که هر دو مطالعه بی‏ خطر بودن نقره موجود در بیاتین نقره دار را به تایید رسانده ‏اند.

ویژگی‌های یک پانسمان نقره ایده‏ آل

بصورت آهسته رهش نقره آزاد می کند و اثر ضد میکروبی را با قابلیت جذب اگزودا و کنترل بو ترکیب می کند، محیط درمانی مرطوب را فراهم می سازد و استفاده از آن راحت و مقرون به صرفه است.

منابع

Gottrup F, Apelqvist J, Bjarnsholt T, Cooper R, Moore Z, Peters EJ, Probst S. Antimicrobials and Non-Healing Wounds. Evidence, controversies and suggestions-key messages. Journal of Wound Care. 2014; 23(10): 477-8. Sharone Baranoski, Elizabeth Ayello. Wound Care Essential, 2nd edition. 2011. Bryant RA, Nix DP. Acute & Chronic Wounds. 4th ed. St. Louis: Missouri; 2012. Rayman G, Rayman A, Baker NR, Jurgeviciene N, Dargi V, Sulcaite R, et al. Sustained silver-releasing dressing in the treatment of diabetic foot ulcers. British Journal of Nursing. 2004; 14(2): 109-114. Lansdown A.B.G, Jensen K, Qvist Jensen M. Contreet Foam and Contreet Hydrocolloid: an insight into two new silver-containing dressings. Journal of Wound Care. 2003; 12(6): 205-210. Karlsmark T, Agerslev R.H, Bendz S.H, Larsen J.R, Roed-Petersen J, Andersen K.E. Clinical performance of a new silver dressing, Contreet Foam, for chronic exuding venous leg ulcers. Journal of Wound Care, 2003; 12(9): 351-354.


**** جهت خرید محصولات درمان زخم اینجا کلیک کنید

تعداد بازدید: 3135

نظرات

021-55435143
@sedanmedsales
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×