اکسیژن ساز و تاریخچه آن

سال 1772: در سال 1772 میلادی برای اولین بار در دنیا یک شیمی‌دان سوئدی به نام کارل ویلیام چیل (Carl Wilhelm Scheele) اکسیژن را کشف کرد. با این حال یک شیمی‌دان انگلیسی به نام جوزف پریستلی (Joseph Pristley) در سال 1774 اکسیژن را کشف و سه سال قبل از اینکه چیل کشف خود را منتشر کند، طی مقاله‌ای این موضوع را منتشر کرد.

سال 1885: در این سال در شهر نیویورک گزارش درمان ذات‌الریه به وسیله اکسیژن منتشر شد. دکتر جورج هولتزاپل(George Holtzapple) نام پزشکی بود که این گزارش را منتشر کرده بود.

سال 1887: در سال 1887 برای اولین بار زنی از اکسیژن ذخیره‌شده درون یک مخزن برای تنفس کردن استفاده نمود.

سال 1917: در این سال دستگاه اکسیژن ساز توسط جان اسکات جالدن (John Scott Jaldane) طراحی گردید. در سال‌های جنگ جهانی اول هالدن (Haldane) وقتی سربازان دچار گازگرفتگی می‌شدند، ارزش اکسیژن در معالجه آن‌ها را نشان داد.

سال 1950: از سال 1950 در انگلستان اکسیژن به عنوان یکی از ابزارهای امدادرسانی در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ و سیلندرهای قابل حمل مطرح و مورد استفاده قرار گرفت.

دهه 1970: در طی دهه 1970 شرکت‌های بسیار زیادی شروع به تامین اکسیژن موردنیاز برای بیماران خاص در سیلندرهای بزرگ و تحویل در منازل بیماران کردند.

سال‌های اخیر: تکنولوژی جمع‌آوری اکسیژن از هوا (اکسیژن سازی) در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی کرده است. به گونه‌ای که امروزه بیماران ملزم به ماندن در خانه و استفاده از اکسیژن سیلندر نیستند. اکسیژن ساز ها امروزه دارای قابلیت جابجایی بسیار آسان هستند و آزادی و استقلال حرکتی و جابجایی بسیار زیادی به بیماران می‌دهند.

اکسیژن ساز چیست ؟

اکسیژن ساز یک وسیله بالینی است که برای تامین اکسیژن موردنیاز بیماران خاص استفاده می‌شود. افرادی که به این دستگاه نیاز پیدا می‌کنند کسانی هستند که اکسیژن توسط خونشان به آسانی جذب و منتقل نمی‌شود و در نتیجه دچار کاهش سطح اکسیژن در خون می‌شوند.

استفاده از اکسیژن ساز نیازمند دستور و تجویز پزشک است و بدون آن استفاده از این ابزار مضر و مخرب است. اکسیژن سازهای عادی توسط جریان برق و یا اتصال به یک باتری کار می‌کنند. اگر اکسیژن ساز با باتری کار کند، بایستی دقت داشته باشیم تا باتری را به موقع شارژ نماییم. یک اکسیژن ساز از چندین بخش مختلف تشکیل شده است: کمپرسور، صفحه سربی و مدارهای الکترونیکی.

یک اکسیژن ساز دارای یک بخش فشرده‌سازی است اما نباید آن را با اکسیژن فشرده و یا مخزن اکسیژن اشتباه گرفت. در حالیکه یک مخزن اکسیژن دارای مقدار مشخصی اکسیژن است، یک اکسیژن ساز هوا را فیلتر می‌کند سپس آن‌ را فشرده می‌نماید و در نتیجه به طور مداوم هوای مورد نیاز را فراهم می‌آورد. در نتیجه یک اکسیژن ساز به جای پر کردن مخزن هوای فشرده، تنها نیاز به توان الکتریکی دارد. 

حال به این سوال بپردازیم: 

اکسیژن ساز چگونه کار می‌کند ؟

اکسیژن ساز بسیار شبیه یک هواساز عمل می‌کند. هوا را می‌گیرد. آن را تغییر می‌دهد و در نهایت در یک فرم جدید هوا را تحویل می‌دهد. این ابزار هوا را می‌گیرد و با حذف زائدات و گازهای اضافه آن، هوا را به هوایی با درصد اکسیژن بیشتر برای کسانی که دارای مشکل کمبود اکسیژن خون هستند،تبدیل می‌کند.

مراحل انجام کار این‌گونه است:

1- هوا را از محیط اطراف خود می‌گیرد.2- در این مرحله هوا فشرده‌سازی می‌شود. در حالیکه در این مرحله، یک مکانیزم خنک‌سازی، دستگاه را از گرم شدن بیش از حد نگهداری می‌کند.3- حذف نیتروژن از هوا به وسیله فیلتر و غربال تخت4- تنظیم سایر موارد مهم در هوا از طریق برد الکترونیکی5- تحویل اکسیژن از طریق کانال بینی یا ماسک

مقایسه سیستم‌های اکسیژن ساز خانگی و قابل حمل

مهم نیست که سیستم اکسیژن ساز شما خانگی باشد و یا قابل حمل! اصول عملکرد هر دو به یک شکل است. به همین دلیل است که بیشتر در مورد خانگی بودن و یا قابل حمل بودن اکسیژن ساز صحبت می‌شود تا اینکه در مورد نحوه کارکرد این سیستم‌ها صحبت شود. اکسیژن ساز ها هوا را وارد خود می‌کنند، آن را دستکاری نموده و در نهایت به شکلی جدید به شما تحویل می‌دهند. هر دو دستگاه اکسیژن ساز خانگی و قابل حمل پس از فشرده‌سازی و فیلتر کردن و حذف نیتروژن از طریق کانول بینی به شما متصل می‌شوند. 

کاربرد هر کدام از این اکسیژن ساز ها در محلی که مورد نیاز است تعیین می‌کند که چه نوع سیستمی مورد نیاز است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، یک اکسیژن ساز پرتابل در همه محل‌ها اعم از خانه و محل کار و حتی در معابر و محل‌های عبور و مرور به کار می‌رود.

این دستگاه‌ها تمایل به کوچکتر شدن دارند و در عین حال برای کسانی که دچار بیماری و مشکلات شدید تنفسی و بیماری‌های مزمن ریه هستند، بسیار مفید است. دستگاه‌های قابل حمل به اندازه‌ای هستند که به راحتی بتوانند در خودروهای متوسط قرار بگیرند.

یک اکسیژن ساز خانگی به اندازه کافی برای استفاده در سفر کوچک است اگرچه نسبت به یک سیستم قابل حمل، سنگین‌تر و اشغال‌کننده فضا بیشتری است. سیستم‌های اکسیژن ساز خانگی سیستم‌های است که از آن‌ها با عنوان سیستم‌های مداوم و دائمی نیز یاد می‌شود. نیاز و تقاضا چیزی است که باعث می‌شود تا دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل را به اندازه موردنیاز کوچک، طراحی و ساخته شود.

راهنمای انتخاب یک اکسیژن ساز پرتابل

امروزه اکسیژن ساز های قابل حمل (POC) دائما در حال کامل‌تر شدن، کارآمدتر شدن، راحت‌تر شدن در حمل، فشرده تر شدن و در نهایت ارزان‌تر شدن هستند. در گذشته بایستی میزان اکسیژن موجود در مخزن اکسیژن شما و هم‌چنین باتری مورد نیاز شما باید به اندازه‌ای می‌بود تا بتوانید برای یک خرید کوچک به سرعت به فروشگاه رفته و خرید خود را انجام دهید. 

پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی و عمر باتری باعث شده است تا افراد نیازمند به اکسیژن ساز با کمک گرفتن از اکسیژن ساز قابل حمل بتوانند از گذراندن زمان بیشتر با اعضای خانواده‌شان لذت ببرند. سفرهایی در اطراف شهر خود داشته باشند و حتی به سراسر کشور سفر کنند. البته با توجه به نیاز شما به اکسیژن، استفاده از اکسیژن ساز های قابل حمل لزوما کارامد و کافی نیست اما پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی سبب شده است تا این دستگاه‌های جمع و جور در میان بیماران وابسته به اکسیژن محبوب‌تر شوند.

با وجود انواع گزینه‌ها و تنوع در انتخاب، اغلب از ما درخواست می‌شود تا معیارهایی برای انتخاب یک اکسیژن ساز ارائه کنیم. این مسئله وابستگی زیادی به نوع و میزان نیاز شما به اکسیژن دارد اما بسیار حائز اهمیت است تا درکی از تفاوت‌های بین دستگاه‌های قابل حمل موجود، میزان خروجی اکسیژن آن‌ها و نهایتا تطبیق آن با نیاز شما و گزینه‌های موجود در بازار داشته باشید.

امروزه دو تکنولوژِی رایج اکسیژن سازی در بازار وجود دارد: اکسیژن ساز با جریان دائم و اکسیژن ساز دوز پالس یا جریان متغیر. این دو نوع تکنولوژی، هرکدام مزایا و محدودیت‌های بسیار متفاوت با هم دارند و هرکدام برای دسته‌ای از بیماران مناسب هستند. درک قابلیت‌های هر دستگاه به شما کمک خواهد کرد که تعیین کنید کدام سیستم اکسیژن سازی قابل حمل بهترین راه حل برای شما است.

اکسیژن ساز قابل حمل چگونه کار می کند ؟

سیستم‌های اکسیژن سازی چه به صورت قابل حمل و چه به صورت ثابت، هوای اطراف شما در اتاق را جذب نموده و و آن را به یک منبع فشرده ساز اکسیژن منتقل می‌کند. هوایی که ما تنفس می‌کنیم عمدتا از نیتروژن تشکیل شده است و تنها حدود 21 درصد آن اکسیژن دارد. وقتی هوا از اکسیژن ساز خارج می‌شود غلظت اکسیژن موجود در آن به 95 درصد اکسیژن خالص تبدیل شده است. این افزایش در درصد اکسیژن در هوا از طریق سیستم اکسیژن سازی، میزان اکسیژن در خون شما را افزایش می‌دهد.

در سال‌های گذشته رایج‌ترین نوع اکسیژن ساز ها، یک اکسیژن ساز بزرگ و ثابت بود. این دستگاه‌های غول‌پیکر فضای قابل توجهی را در یک اتاق می‌گرفتند و حرکات شما را در خانه محدود می‌کردند. با این حال، اکسیژن ساز های ثابت معمولا 1 تا 6 لیتر در هر دقیقه اکسیژن را به‌طور مداوم در اختیار می‌گذارند. این دستگاه‌ها یک راه‌حل عالی است برای بیماران وابسته به اکسیژنی که نمی‌خواهند دغدغه‌ای در مورد پر کردن مجدد مخزن داشته باشند.

اکسیژن ساز های قابل حمل همانند اکسیژن ساز های ثابت کار می‌کنند. اما از آنجا که آن‌ها بسیار کوچک‌تر از نمونه‌های ثابت هستند، قابلیت انتقال اکسیژن محدودی دارند. اکثر اکسیژن ساز های قابل حمل فقط دارای کانال‌های اکسیژن پالسی هستند، اما تعدادی از دستگاه‌های موجود در بازار می‌توانند در جریان مداوم تا 3 لیتر بر دقیقه اکسیژن فشرده‌شده تولید کنند.

اکسیژن ساز قابل حمل با جریان دائم

بیشترین تشابه یک اکسیژن ساز قابل حمل به یک اکسیژن ساز ثابت، در حالتی است که اکسیژن ساز ما یک اکسیژن ساز قابل حمل جریان دائم باشد. در حال حاضر تنها چهار نوع اکسیژن ساز جریان دائم در بازار وجود دارد. این دستگاه‌های قابل حمل به طور مداوم قادر به تولید تا 3 لیتر اکسیژن در هر دقیقه هستند.

دستگاه‌های اکسیژن ساز جریان دائم نسبت به دستگاه‌های قابل حمل دوز پالس یا جریان متغیر برای بیماران نیازمند به اکسیژن، بسیار مناسب‌تر هستند که در ادامه آن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. از آنجایی که این دستگاه‌ها قادر به تحویل تا 3000 میلی لیتر اکسیژن در هر دقیقه هستند، این نوع ابزار می‌تواند طیف گسترده‌ای از نیازهای اکسیژن را نسبت به یک مدل دوز پالس اداره کند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر نیاز شما به اکسیژن بیش از 2 تا 5 لیتر در هر دقیقه بود، احتمالا یک اکسیژن ساز جریان دائم قابل حمل بهترین انتخاب برای شما است.

به دلیل اینکه اکسیژن ساز های جریان دائم برای تامین گستره وسیعی از نیاز به اکسیژن استفاده می‌شود، این دستگاه‌ها معمولا بزرگ‌تر از سایر دستگاه‌های موجود در بازار هستند. وزن معمولی یک دستگاه جریان دائم بدون لوازم جانبی اضافی تا 8.2 کیلوگرم است. این دستگاه‌ها اغلب به اندازه‌ای سنگین هستند که نیاز به استفاده از یک سبد برای انتقال اکسیژن خود دارند. در حالیکه دستگاه‌های جریان دائم اکثرا کمتر از بسیاری از انواع نمونه‌های دوز پالس موجود در بازار، قابل حمل هستند.

اکسیژن ساز های قابل حمل

این دستگاه‌ها دارای وزنی بسیار اندک هستند. به راحتی حمل می‌شوند و یا توسط سبد خرید جابجا می‌شوند. اکسیژن ساز قابل حمل یکی از پیشرفته‌ترین و گران‌ترین ادوات اکسیژن سازی در بازار است. با استفاده از این دستگاه به هر کجا که دوست دارید می‌توانید بروید. به هر کجا که می‌خواهید و تمایل دارید.

فواید اکسیژن ساز های قابل حمل

با کیسه کمربند، بند شانه و یا کوله‌پشتی پوشانده می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند بتوانید حیوان خانگی خود را گردش ببرید، بازی کنید، چمن باغچه را اصلاح کنید و یا هر چیزی که دوست دارید انجام دهید. کارهایی مثل سفر با ماشین، هواپیما، قطار یا کشتی کروز وقتی یک اکسیژن ساز قابل حمل در کنار شماست، قابل انجام است.

اکسیژن ساز های ثابت

این دستگاه‌ها برای ایجاد جریان مداوم اکسیژن در طیف وسیعی از میزان نیاز ساخته شده است و به شما این امکان را می‌دهد تا در خانه راحت باشید.

فواید اکسیژن سازهای ثابت

برای لذت بردن از آزادی عمل و دسترسی به چیزهای ساده و لذت بردن از چیزهای کوچک کافی است تا یک لوله اکسیژن 50 فوتی به اکسیژن ساز ها ثابت خود است. با یک اکسیژن ساز ها ثابت راحت‌تر تنفس کنید.


خرید اکسیژن ساز

تعداد بازدید: 538

نظرات

021-55435143
@sedanmedsales
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×
Parse Time: 0.074s
Duration Query
0.0000119209 SELECT configuration_id AS cfgId, configuration_key AS cfgKey, configuration_value AS cfgValue FROM configuration
0.0005390644 SELECT configuration_id AS cfgId, configuration_key AS cfgKey, configuration_value AS cfgValue FROM configuration
0.0000030994 SELECT * FROM languages ORDER BY sort_order ASC
0.0001599789 SELECT * FROM languages ORDER BY sort_order ASC
0.0000030994 SELECT title, code, symbol_left, symbol_right, decimal_point, thousands_point, decimal_places, value FROM currencies
0.0001561642 SELECT title, code, symbol_left, symbol_right, decimal_point, thousands_point, decimal_places, value FROM currencies
0.0000028610 SELECT * FROM configuration_description WHERE (language_id = :languages_id OR language_id = 0) AND configuration_id IN ('12', '610', '611', '612', '613', '708', '722', '723', '724', '725', '726', '727', '731', '729', '614', '1718')
0.0002698898 SELECT * FROM configuration_description WHERE (language_id = :languages_id OR language_id = 0) AND configuration_id IN (:configuration_id)
0.0000040531 SELECT ig.images_group_id, ig.save_path, ig.watermarking_status, ig.has_thumb, ig.thumb_width, ig.thumb_height, ig.max_width, ig.max_height, ig.default_image, ig.position, ig.multi_image, ig.date_added, ig.last_modified, ig.item_type, igi.images_group_title FROM images_group AS ig JOIN images_group_info AS igi ON igi.images_group_id=ig.images_group_id WHERE igi.languages_id = :languages_id
0.0002839565 SELECT ig.images_group_id, ig.save_path, ig.watermarking_status, ig.has_thumb, ig.thumb_width, ig.thumb_height, ig.max_width, ig.max_height, ig.default_image, ig.position, ig.multi_image, ig.date_added, ig.last_modified, ig.item_type, igi.images_group_title FROM images_group AS ig JOIN images_group_info AS igi ON igi.images_group_id=ig.images_group_id WHERE igi.languages_id = :languages_id
0.0000028610 SELECT *, GREATEST(a.articles_date_available, a.articles_date_added) AS articles_date FROM articles AS a JOIN articles_description AS ad USING(articles_id) WHERE a.articles_id = :id AND ad.language_id = :lng_id
0.0002708435 SELECT *, GREATEST(a.articles_date_available, a.articles_date_added) AS articles_date FROM articles AS a JOIN articles_description AS ad USING(articles_id) WHERE a.articles_id = :id AND ad.language_id = :lng_id
0.0000030994 Update articles_description SET articles_viewed = articles_viewed + 1 WHERE articles_id = :id AND language_id = :lng_id
0.0001330376 Update articles_description SET articles_viewed = articles_viewed + 1 WHERE articles_id = :id AND language_id = :lng_id
0.0000019073 SELECT articles_topics_id FROM articles_to_topics WHERE articles_id = :id
0.0001449585 SELECT articles_topics_id FROM articles_to_topics WHERE articles_id = :id
0.0000030994 SELECT c.categories_id, c.categories_image, c.parent_id, c.sort_order, c.date_added, cd.categories_name FROM categories AS c JOIN categories_description AS cd ON c.categories_id = cd.categories_id WHERE cd.language_id = :lang_id ORDER BY c.sort_order
0.0018460751 SELECT c.categories_id, c.categories_image, c.parent_id, c.sort_order, c.date_added, cd.categories_name FROM categories AS c JOIN categories_description AS cd ON c.categories_id = cd.categories_id WHERE cd.language_id = :lang_id ORDER BY c.sort_order
0.0000040531 SELECT * FROM articles_topics AS t JOIN articles_topics_description AS td USING(articles_topics_id) WHERE td.language_id = :lang_id ORDER BY t.sort_order
0.0007197857 SELECT * FROM articles_topics AS t JOIN articles_topics_description AS td USING(articles_topics_id) WHERE td.language_id = :lang_id ORDER BY t.sort_order
0.0000028610 SELECT parent_id FROM articles_topics WHERE articles_topics_id = :id
0.0000829697 SELECT parent_id FROM articles_topics WHERE articles_topics_id = :id
0.0000030994 SELECT b.* FROM banners AS b WHERE b.status = '1' AND b.banners_group = :group ORDER BY sort_order ASC LIMIT :limit
0.0002570152 SELECT b.* FROM banners AS b WHERE b.status = '1' AND b.banners_group = :group ORDER BY sort_order ASC LIMIT :limit
0.0000021458 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0001759529 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000028610 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0001609325 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000030994 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0001189709 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000021458 SELECT * FROM articles_xsell AS x JOIN products AS p USING(products_id) JOIN products_description AS pd USING(products_id) WHERE x.articles_id = :id AND pd.language_id = :lng_id ORDER BY x.sort_order ASC limit 6
0.0002329350 SELECT * FROM articles_xsell AS x JOIN products AS p USING(products_id) JOIN products_description AS pd USING(products_id) WHERE x.articles_id = :id AND pd.language_id = :lng_id ORDER BY x.sort_order ASC limit 6
0.0000030994 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0002470016 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0000030994 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0001688004 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0000028610 SELECT p.pages_id, pd.pages_name, pd.pages_description, p.pages_image, p.pages_date_added FROM pages AS p JOIN pages_description AS pd ON pd.pages_id = p.pages_id WHERE p.pages_status = '1' and pd.language_id = :lang_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order LIMIT :limit
0.0000998974 SELECT p.pages_id, pd.pages_name, pd.pages_description, p.pages_image, p.pages_date_added FROM pages AS p JOIN pages_description AS pd ON pd.pages_id = p.pages_id WHERE p.pages_status = '1' and pd.language_id = :lang_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order LIMIT :limit
0.0000019073 SELECT * FROM banners WHERE banners_group = :group AND status = '1' ORDER BY sort_order ASC LIMIT 1
0.0001571178 SELECT * FROM banners WHERE banners_group = :group AND status = '1' ORDER BY sort_order ASC LIMIT 1
Total: 0.0062925816 Query count: 40