اکوکاردیوگرافی چیست ؟

اکو می‌تواند لخته‌های خون احتمالی در داخل قلب، مایع در پریکارد (کیسه و غشای اطراف قلب) و مشکلات مربوط به آئورت را تشخیص دهد. آئورت شریان اصلی است که خون غنی از اکسیژن را از قلب به بدن شما حمل می‌کند. علاوه بر این پزشکان از echo برای تشخیص مشکلات قلب در نوزادان و کودکان استفاده می‌کنند.

چه کسانی نیاز به اکوکاردیوگرافی دارند؟

اگر علائم یا نشانه‌های مشکلات قلبی دارید، پزشک ممکن است اکوکاردیوگرافی (echo) را توصیه کند. به عنوان مثال، تنگی نفس و تورم در پاها که از علائم نارسایی قلبی است. نارسایی قلبی شرایطی است که قلب شما نمی‌تواند خون غنی از اکسیژن را به اندازه کافی برای نیازهای بدن شما پمپ کند. اکو می‌تواند نشان دهد قلب شما چقدر خون پمپاژ می‌کند.

اکو هم‌چنین می‌تواند به پزشک شما کمک کند که علت صداهای غیر طبیعی قلب مانند سرفه‌های قلب را پیدا کند. سرفه قلب صداهای اضافی یا غیر معمول در طول ضربان قلب هستند که شنیده می‌شود. برخی از این صداها بی‌ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر نشانه‌هایی مهم از مشکلات قلبی هستند.

پزشک شما هم‌چنین می‌تواند از echo برای دانستن در رابطه با موارد زیر استفاده کند:

·         اندازه قلب شما: قلب بزرگ ممکن است نتیجه فشار خون بالا، نشتی دریچه‌های قلب یا نارسایی قلبی باشد. اکو هم‌چنین می‌تواند افزایش ضخامت بطن‌ها (حفره‌های پایین قلب) را تشخیص دهد. افزایش ضخامت ممکن است به علت فشار خون بالا، بیماری قلب و یا نقص قلب مادرزادی باشد.

·         تشخیص عضلات قلب که ضعیف هستند و خوب نیستند: آسیب از یک حمله قلبی ممکن است ناشی از ضعف عضلات قلب باشد. ضعف نیز ممکن است به این معنی باشد که در آن منطقه به اندازه کافی خون نیست که نشانه‌ای از بیماری قلبی عروقی است.

·         مشکلات سوپاپ قلب: اکو می‌تواند نشان دهد که کدام یک از دریچه‌های قلب شما به طور معمول باز نمی‌شود و یا به تدریج بسته می‌شود.

·         مشکل در ساختار قلب خود دارید: اکو می‌تواند نقایص مادرزادی قلبی، مانند سوراخ‌های قلب را تشخیص دهد. نقص مادرزادی قلب مشکلات ساختاری در هنگام تولد است. نوزادان و کودکان ممکن است برای شناسایی این نقایص قلبی، تحت اکو قرار بگیرند.

·         لخته‌های خون یا تومورها: اگر سکته داشتید، ممکن است اکو برای بررسی لخته‌های خون احتمالی یا تومورهایی که باعث سکته مغزی شده‌اند، مورد استفاده قرار گیرد.

پزشک شما هم‌چنین ممکن است اکو را توصیه کند تا ببیند که قلب شما چگونه به درمان‌های خاص قلبی نظیر آن‌هایی که برای نارسایی قلبی استفاده می‌شود پاسخ می‌دهد.

انواع اکوکاردیوگرافی چیست؟

انواع مختلفی از اکوکاردیوگرافی (echo) وجود دارد. اما همه از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر متحرک قلب خود استفاده می‌کنند. تکنولوژی مذکور همان تکنولوژی است که اجازه می‌دهد تا پزشکان نوزاد را درون یک زن باردار ببینند.برخلاف اشعه ایکس و بعضی از آزمایش‌های دیگر، اکو، تابش را شامل نمی‌شود.

اکوکاردیوگرافی Transthoracic

اکوکاردیوگرافی Transthoracic شایع‌ترین نوع تست اکوکاردیوگرام است. این تست بی‌دردسر و غیر مخرب است. "غیر مخرب" به این معنی است که هیچ جراحی انجام نمی‌شود و هیچ وسیله‌ای در بدن شما گذاشته نمی‌شود.

این نوع اکو شامل قرار دادن یک دستگاه به نام مبدل بر روی سینه شما است. این دستگاه امواج صوتی خاصی را به نام سونوگرافی، از طریق دیواره قفسه سینه به قلب شما می‌فرستد. گوش انسان نمی‌تواند صداهای مافوق صوت را بشنود. همان‌طور که امواج اولتراسوند از سازه‌های قلب شما بازخورد می‌دهند، رایانه‌ای در دستگاه اکو آن‌ها را به تصاویر روی یک صفحه تبدیل می‌کند.

اکوکاردیوگرافی استرس

اکو استرس به عنوان بخشی از آزمون استرس انجام می‌شود. در طول آزمایش استرس، شما ورزش می‌کنید یا دارو (به وسیله دکتر خود) به شما داده می‌شود تا قلب شما سخت کار کند و سریع پمپاژ کند. یک تکنسین از echo برای ایجاد تصاویر از قلب قبل از تمرین و به محض پایان دادن تمرین شما، استفاده خواهد کرد. تشخیص دقیق‌تر برخی از مشکلات قلبی مانند بیماری‌های قلبی- عروقی، زمانی که قلب سخت کار می‌کند و سریع می‌شود، آسان‌تر است.

اکوکاردیوگرافی ترانسفعال

پزشک شما ممکن است به سختی بتواند آئورت و سایر قسمت‌های قلب تان را با استفاده از اکوسیستم transthoracic استاندارد ببیند. بنابراین، او ممکن است transo-parasitic echo یا TEE را توصیه کند. در طول این آزمایش، مبدل به انتهای یک لوله انعطاف‌پذیر متصل است. لوله به سمت گلو و به مری شما هدایت می‌شود (عبور از دهان شما به معده). این تست اجازه می‌دهد تا دکتر تصاویری دقیق‌تر از قلب شما را دریافت کند.

اکوکاردیوگرافی جنینی

اکوکاردیوگرافی جنینی برای دیدن قلب یک نوزاد ضروری است. یک پزشک می‌تواند این آزمایش را برای بررسی یک کودک برای مشکلات قلبی توصیه کند. هنگامی‌که توصیه می‌شود، آزمون معمولا در حدود هفته 18 تا 22 حاملگی انجام می‌شود. برای این آزمون، مبدل بر روی شکم زن باردار منتقل می‌شود.

اکوکاردیوگرافی 3D یا سه‌بعدی

اکو سه بعدی (3D) تصاویر 3D از قلب شما را ایجاد می‌کند. این تصاویر دقیق نشان می‌دهد که قلب شما چگونه به نظر می‌رسد و کار می‌کند. در طول اکو Transthoracic یا TEE، تصاویر 3D و سه‌بعدی را می‌توان به عنوان بخشی از فرایند برای انجام این نوع اکو مورد استفاده قرار داد. (برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام اکو Transthoracic و TEE به بالا مراجعه کنید.)

پزشکان ممکن است از اکو 3D برای تشخیص مشکلات قلبی در کودکان استفاده کنند. آن‌ها هم‌چنین ممکن است از اکو 3D برای برنامه‌ریزی و نظارت بر عمل جراحی قلب استفاده کنند. محققان هم چنان به بررسی روش‌های جدید استفاده از اکو 3D می‌پردازند.

قبل از اکوکاردیوگرافی چه کارهایی را باید انجام دهید؟

اکوکاردیوگرافی (اکو) در یک دفتر دکتر یا یک بیمارستان انجام می‌شود. برای اکثر انواع اکو مورد نیاز خاصی نیست. شما می‌توانید به‌طور معمول به غذا خوردن، نوشیدن، و مصرف هرگونه دارو بپردازید. استثنا در صورتی است که شما دارای یک اختلال transesophageal هستید. این آزمایش معمولا نیاز دارد که قبل از آزمون 8 ساعت چیزی نخورید و یا نوشیدنی ننوشید.

اگر شما دارای اختلال استرس هستید، ممکن است لازم باشد اقدامات لازم را برای آماده شدن برای آزمون استرس انجام دهید. دکتر شما به شما اطلاع خواهد داد چه گام‌هایی لازم است.

در طول اکوکاردیوگرافی چه کارهایی را باید انجام دهید؟

اکوکاردیوگرافی (اکو) بدون درد است. آزمایش معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. برای برخی از انواع اکو، پزشک شما باید نمک و یا یک رنگ مخصوص را به یکی از رگ‌های شما تزریق کند. این ماده باعث می‌شود قلب شما بیشتر در تصاویر اکو نشان داده شود. رنگ مورد استفاده برای echo متفاوت از رنگ مورد استفاده در آنژیوگرافی است (آزمایش مورد استفاده برای بررسی رگ‌های خونی بدن).

برای اکثر انواع اکو، لباس‌های خود را از کمر به بالا بردارید. زنان در طول تست لباس می‌پوشند. شما در پشت یا سمت چپ جدول تست یا برانکار قرار می‌گیرید. قطعات نرم و چسبنده به نام الکترود به قفسه سینه شما متصل می‌شوند تا الکتروکاردیوگرام انجام شود. EKG یک آزمایش است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. یک پزشک یا سونوگراف (فردی که به‌طور تخصصی برای کار با اولتراسوند آموزش دیده است) ژل را به سینه شما اعمال می‌کند. ژل به امواج صوتی کمک می‌کند تا قلب شما را بهتر تشخیص دهند. یک دستگاه مبدل، بر روی قفسه سینه شما حرکت می‌کند.

این مبدل امواج فراصوتی را به قفسه سینه شما منتقل می‌کند. یک رایانه اکو از امواج صوتی ورودی به قلب تصاویری می‌سازد و بر روی یک صفحه نمایش می‌دهد. در طول آزمایش، چراغ‌ها در اتاق تاریک می‌شوند تا صفحه نمایش کامپیوتر آسان‌تر دیده شود.

 همان‌گونه که تصویر نشان می‌دهد بیمار قلبی نیاز به اکوکاردیوگرافی دارد. بیمار در سمت چپ قرار دارد. یک سنسور حرکتی در قفسه سینه بیمار، سازنده تصاویر اکو در یک کامپیوتر است. سونوگراف عکس‌هایی از نقاط مختلف قلب شما را ضبط می‌کند. سپس تصاویر ضبط‌شده را بر روی دیسک کامپیوتر ذخیره و در اختیار متخصص قلب برای بررسی قرار می‌دهد.

در طول آزمون، از شما ممکن است خواسته شود موقعیت خود را تغییر دهید یا نفس خود را برای مدت کوتاهی نگه دارید. این اجازه می‌دهد تا سونوگراف تصاویر بهتری از قلب شما را دریافت کند.

گاهی اوقات ممکن است مسئول سونوگرافی فشار کمی بر روی قفسه سینه شما ایجاد کند. ممکن است این فشار کمی ناراحت‌کننده باشد ولی به شما کمک می‌کند تا بهترین تصویر از قلب خود را به دست آورید. شما باید اجازه دهید که تصویربردار متوجه شود که خیلی احساس ناراحتی می‌کنید.

فرایند اکو جنین مشابه فرایند شرح داده شده در بالا است. با این حال، برای این آزمون مبدل بر روی شکم زن باردار در محل قلب کودک قرار داده شده است.

اکوکاردیوگرافی ترانسفعال

اکو TEE زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پزشک شما نیاز به جزئیات دقیق‌تر از قلب شما داشته باشد. برای مثال، پزشک ممکن است از TEE برای بررسی لخته شدن خون در قلب استفاده کند. یک پزشک و نه یک تکنسین اکو، این نوع اکو را انجام خواهد داد. TEE از همان تکنولوژی به عنوان اکوی معمولی استفاده می‌کند، اما مبدل به انتهای یک لوله انعطاف‌پذیر متصل است.

دکتر شما، لوله را به سمت گلو و سپس به مری شما هدایت می‌کند (عبور از دهان شما به معده). از این زاویه، پزشک شما می‌تواند تصاویر دقیق‌تر از قلب و رگ‌های خونی که به قلب منتهی می‌شود را دریافت کند.

برای TEE، برای کمک به تسکین شما در طی آزمون به احتمال زیاد به شما دارو داده می‌شود. این دارو به یکی از رگ‌های شما تزریق می‌شود. فشار خون، میزان اکسیژن خون شما و دیگر علائم حیاتی در طول آزمایش بررسی خواهد شد. از طریق یک لوله در بینی به شما اکسیژن داده می‌شود. اگر دندان مصنوعی دارید، باید آن‌ها را  بیرون بیاورید.

انتهای دهان شما با ژل یا اسپری بی‌حس می‌شود. دکتر شما به آرامی لوله را با مبدل در گلویتان قرار می‌دهد و آن را پایین می‌برد تا در پشت قلبتان قرار بگیرد. سپس همان‌طور که پزشک شما مبدل را درون مری و معده شما می‌چرخاند، تصاویری از قلب شما ثبت می‌شود. در زمانی که این اتفاق می‌افتد شما نباید احساس ناراحتی کنید. اگرچه تصویربرداری معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد، ممکن است بعد از آزمایش، چند ساعت در دفتر یا بیمارستان دکتر حضور داشته باشید.

اکوکاردیوگرافی استرس

اکو استرس همان اکوی معمولی است که با تمرین یا فارماکولوژیک ترکیب شده است. برای آزمون استرس، شما می‌توانید راه رفتن یا تردمیل یا پدال دوچرخه ثابت را انجام دهید تا قلب شما سخت کار کند و سریع پمپ کند. برای آزمایش استرس، برای کمک به افزایش ضربان قلب دارویی به شما داده می‌شود.

یک تکنسین از قلب شما با استفاده از اکو قبل از تمرین و به محض پایان دادن به آن، عکس‌های خود را می‌گیرد. مقالات مرتبط با آزمون استرس اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در طول آزمون استرس انتظار می‌رود، ارائه می‌کنند.

چه چیزهایی در طول اکوکاردیوگرافی می‌بینید و می‌شنوید؟

همان‌طور که پزشک یا تکنسین مبدل را در اطراف حرکت می‌دهد، تصاویر مختلفی از قلب شما بر روی صفحه نمایش ماشین اکو مشاهده می‌شود. ساختار و بخش‌های مختلف قلب شما به عنوان اشیای سفید ظاهر می‌شوند، در حالی که هر سیال یا خون روی صفحه نمایش به رنگ سیاه ظاهر می‌شود.

سونوگرافی داپلر اغلب در آزمایش‌های اکو استفاده می‌شود. سونوگرافی داپلر یک سونوگرافی مخصوص است که نشان می‌دهد چگونه خون از طریق رگ‌های خونی جریان می‌یابد. این تست به تکنسین اجازه می‌دهد تا بتواند جریان خون در سرعت‌های مختلف و در جهت‌های مختلف را ببیند. سرعت و جهت جریان خون به عنوان رنگ‌های مختلف در حال حرکت در داخل تصاویر سیاه و سفید دیده می‌شوند.

گوش انسان قادر به شنیدن امواج صوتی مورد استفاده در اکو نیست. اگر یک سونوگرافی داپلر داشته باشید، ممکن است بتوانید صداهای سوت مانندی را بشنوید. دکتر شما می‌تواند این صداها را برای شناسایی جریان خون از طریق قلب شما استفاده کند.

پس از اکوکاردیوگرافی چه کارهایی را باید انجام دهید؟

شما معمولا پس از انجام اکوکاردیوگرافی (اکو) می‌توانید به فعالیت های طبیعی خود بازگردید. اگر شما یک اکو TEE داشته باشید، ممکن است چند ساعت پس از آزمایش در دفتر یا بیمارستان دکتر منتظر شوید و بمانید. گلوی شما ممکن است تا چند ساعت پس از آزمایش درد داشته باشد. شما هم‌چنین ممکن است بعد از انجام تست TEE نتوانید برای مدت کوتاهی رانندگی کنید. پزشک شما به شما اطلاع می دهد که آیا شما می‌توانید رانندگی کنید یا خیر؟

نمایش اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی (اکو) اندازه، ساختار و حرکت بخش‌های مختلف قلب شما را نشان می‌دهد. این قسمت‌ها شامل دریچه‌های قلب، سپتوم (دیوار جدا شده از حفره‌های قلب سمت راست و چپ) و دیوارهای حفره قلب است. سونوگرافی داپلر حرکت خون از طریق قلب شما را نشان می‌دهد.

پزشک شما ممکن است از اکو استفاده کند تا مسایل زیر را تشخیص دهد:

·         تشخیص مشکلات قلب

·         راهنمای یا تعیین مراحل بعدی برای درمان

·         نظارت بر تغییرات و بهبود

·         نیاز به آزمایش بیشتر

اکو می‌تواند بسیاری از مشکلات قلب را تشخیص دهد. برخی ممکن است جزئی باشند و برای شما خطر نداشته باشند. برخی دیگر نیز می‌توانند علائم جدی بیماری قلبی یا سایر بیماری‌های قلبی باشند. 

پزشک شما ممکن است برای شناسایی موارد زیر از اکو استفاده کند:

·         اندازه قلب شما: قلب بزرگ ممکن است نتیجه فشار خون بالا، نشتی دریچه‌های قلب یا نارسایی قلبی باشد. اکو هم‌چنین می‌تواند افزایش ضخامت بطن‌ها (حفره‌های پایین قلب) را تشخیص دهد. افزایش ضخامت ممکن است به علت فشار خون بالا، بیماری قلب و یا نقص قلب مادرزادی باشد.

·         تشخیص عضلات قلب که ضعیف هستند و خوب نیستند: آسیب از یک حمله قلبی ممکن است ناشی از ضعف عضلات قلب باشد. ضعف نیز ممکن است به این معنی باشد که در آن منطقه به اندازه کافی خون نیست که نشانه‌ای از بیماری قلبی عروقی است.

·         مشکلات سوپاپ قلب: اکو می‌تواند نشان دهد که کدام یک از دریچه‌های قلب شما به طور معمول باز نمی‌شود و یا به تدریج بسته می‌شود.

·         مشکل در ساختار قلب خود دارید: اکو می‌تواند نقایص مادرزادی قلبی، مانند سوراخ‌های قلب را تشخیص دهد. نقص مادرزادی قلب مشکلات ساختاری در هنگام تولد است. نوزادان و کودکان ممکن است برای شناسایی این نقایص قلبی، تحت اکو قرار بگیرند.

·         لخته‌های خون یا تومورها: اگر سکته داشتید، ممکن است اکو برای بررسی لخته‌های خون احتمالی یا تومورهایی که باعث سکته مغزی شده‌اند، مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی در دوران بارداری و اکوی جنین هیچ خطری ندارد. این آزمایش‌ها برای بزرگسالان، کودکان و نوزادان ایمن است. اگر شما دارای تروما (TEE) هستید، برخی از خطرات مربوط به دارویی است که به شما کمک می‌کند تا آرام باشید. به عنوان مثال، ممکن است واکنش بدی به دارو داشته باشید، مشکلات تنفسی و حالت تهوع (احساس پیچش در معده.) گلوس شما نیز ممکن است تا چند ساعت پس از آزمایش درد داشته باشد. به ندرت، لوله‌ای که در طول TEE استفاده می‌شود، باعث ایجاد آسیب جزئی در گلو می‌شود.

اکو استرس دارای برخی خطرات است، اما آن‌ها نیز مربوط به تمرین یا دارو است که برای افزایش ضربان قلب و نه اکو مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض جدی در آزمون‌های استرس بسیار غیر معمول است. 

تعداد بازدید: 284

نظرات

021-55435143
@sedanmedsales
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×
Parse Time: 0.075s
Duration Query
0.0000109673 SELECT configuration_id AS cfgId, configuration_key AS cfgKey, configuration_value AS cfgValue FROM configuration
0.0006299019 SELECT configuration_id AS cfgId, configuration_key AS cfgKey, configuration_value AS cfgValue FROM configuration
0.0000028610 SELECT * FROM languages ORDER BY sort_order ASC
0.0001630783 SELECT * FROM languages ORDER BY sort_order ASC
0.0000028610 SELECT title, code, symbol_left, symbol_right, decimal_point, thousands_point, decimal_places, value FROM currencies
0.0001511574 SELECT title, code, symbol_left, symbol_right, decimal_point, thousands_point, decimal_places, value FROM currencies
0.0000030994 SELECT * FROM configuration_description WHERE (language_id = :languages_id OR language_id = 0) AND configuration_id IN ('12', '610', '611', '612', '613', '708', '722', '723', '724', '725', '726', '727', '731', '729', '614', '1718')
0.0003030300 SELECT * FROM configuration_description WHERE (language_id = :languages_id OR language_id = 0) AND configuration_id IN (:configuration_id)
0.0000028610 SELECT ig.images_group_id, ig.save_path, ig.watermarking_status, ig.has_thumb, ig.thumb_width, ig.thumb_height, ig.max_width, ig.max_height, ig.default_image, ig.position, ig.multi_image, ig.date_added, ig.last_modified, ig.item_type, igi.images_group_title FROM images_group AS ig JOIN images_group_info AS igi ON igi.images_group_id=ig.images_group_id WHERE igi.languages_id = :languages_id
0.0002770424 SELECT ig.images_group_id, ig.save_path, ig.watermarking_status, ig.has_thumb, ig.thumb_width, ig.thumb_height, ig.max_width, ig.max_height, ig.default_image, ig.position, ig.multi_image, ig.date_added, ig.last_modified, ig.item_type, igi.images_group_title FROM images_group AS ig JOIN images_group_info AS igi ON igi.images_group_id=ig.images_group_id WHERE igi.languages_id = :languages_id
0.0000040531 SELECT *, GREATEST(a.articles_date_available, a.articles_date_added) AS articles_date FROM articles AS a JOIN articles_description AS ad USING(articles_id) WHERE a.articles_id = :id AND ad.language_id = :lng_id
0.0004041195 SELECT *, GREATEST(a.articles_date_available, a.articles_date_added) AS articles_date FROM articles AS a JOIN articles_description AS ad USING(articles_id) WHERE a.articles_id = :id AND ad.language_id = :lng_id
0.0000028610 Update articles_description SET articles_viewed = articles_viewed + 1 WHERE articles_id = :id AND language_id = :lng_id
0.0001370907 Update articles_description SET articles_viewed = articles_viewed + 1 WHERE articles_id = :id AND language_id = :lng_id
0.0000030994 SELECT articles_topics_id FROM articles_to_topics WHERE articles_id = :id
0.0001540184 SELECT articles_topics_id FROM articles_to_topics WHERE articles_id = :id
0.0000040531 SELECT c.categories_id, c.categories_image, c.parent_id, c.sort_order, c.date_added, cd.categories_name FROM categories AS c JOIN categories_description AS cd ON c.categories_id = cd.categories_id WHERE cd.language_id = :lang_id ORDER BY c.sort_order
0.0018780231 SELECT c.categories_id, c.categories_image, c.parent_id, c.sort_order, c.date_added, cd.categories_name FROM categories AS c JOIN categories_description AS cd ON c.categories_id = cd.categories_id WHERE cd.language_id = :lang_id ORDER BY c.sort_order
0.0000040531 SELECT * FROM articles_topics AS t JOIN articles_topics_description AS td USING(articles_topics_id) WHERE td.language_id = :lang_id ORDER BY t.sort_order
0.0007541180 SELECT * FROM articles_topics AS t JOIN articles_topics_description AS td USING(articles_topics_id) WHERE td.language_id = :lang_id ORDER BY t.sort_order
0.0000028610 SELECT parent_id FROM articles_topics WHERE articles_topics_id = :id
0.0000951290 SELECT parent_id FROM articles_topics WHERE articles_topics_id = :id
0.0000030994 SELECT b.* FROM banners AS b WHERE b.status = '1' AND b.banners_group = :group ORDER BY sort_order ASC LIMIT :limit
0.0002269745 SELECT b.* FROM banners AS b WHERE b.status = '1' AND b.banners_group = :group ORDER BY sort_order ASC LIMIT :limit
0.0000021458 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0002670288 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000030994 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0001258850 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000030994 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000929832 SELECT * FROM banners AS b LEFT JOIN banners_history AS bh ON b.banners_id = bh.banners_id WHERE b.banners_group = :group AND b.status = 1 AND date_format(banners_history_date, '%Y%m%d') = date_format(now(), '%Y%m%d')
0.0000030994 SELECT * FROM articles_xsell AS x JOIN products AS p USING(products_id) JOIN products_description AS pd USING(products_id) WHERE x.articles_id = :id AND pd.language_id = :lng_id ORDER BY x.sort_order ASC limit 6
0.0002710819 SELECT * FROM articles_xsell AS x JOIN products AS p USING(products_id) JOIN products_description AS pd USING(products_id) WHERE x.articles_id = :id AND pd.language_id = :lng_id ORDER BY x.sort_order ASC limit 6
0.0000028610 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0003228188 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0000030994 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0001561642 SELECT p.pages_id, pd.pages_name FROM pages AS p, pages_description AS pd WHERE p.pages_status = '1' AND p.pages_id = pd.pages_id AND pd.language_id = :lng_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order ASC, pd.pages_name ASC
0.0000019073 SELECT p.pages_id, pd.pages_name, pd.pages_description, p.pages_image, p.pages_date_added FROM pages AS p JOIN pages_description AS pd ON pd.pages_id = p.pages_id WHERE p.pages_status = '1' and pd.language_id = :lang_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order LIMIT :limit
0.0001449585 SELECT p.pages_id, pd.pages_name, pd.pages_description, p.pages_image, p.pages_date_added FROM pages AS p JOIN pages_description AS pd ON pd.pages_id = p.pages_id WHERE p.pages_status = '1' and pd.language_id = :lang_id AND p.position_name = :position ORDER BY p.sort_order LIMIT :limit
0.0000030994 SELECT * FROM banners WHERE banners_group = :group AND status = '1' ORDER BY sort_order ASC LIMIT 1
0.0001409054 SELECT * FROM banners WHERE banners_group = :group AND status = '1' ORDER BY sort_order ASC LIMIT 1
Total: 0.0067646503 Query count: 40