درمان به وسیله الکتروشوک و سایر درمان‌های افسردگی چیست؟

این تکنیک تحریک مغناطیسی گذرا (TMS) نامیده می‌شود. که در آن یک میدان مغناطیسی توسط دستگاهی که در بالای سر قرار دارد ایجاد می‌شود و یک سیگنال الکتریکی ضعیف برای قشر پیشانی (منطقه‌ای از مغز که مربوط به خلق و خو است) ایجاد می‌شود. تحریک عصبی وگاس (VNS) یکی دیگر از درمان‌های افسردگی است که از یک دستگاه ضربان‌ساز جراحی استفاده می‌کند. این دستگاه به طور الکتریکی عصبی را تحریک می‌کند که از گردن به مغز متصل است. نام عصب وگاس است. با ECT، یک جریان الکتریکی از طریق پوست سر به مغز اعمال می‌شود و موجب تشنج می‌شود.

علاوه بر این، درمان‌های جایگزین مانند یوگا و هیپنوتیزم گاهی اوقات برای افسردگی خفیف کار می‌کنند.

درمان الکتروشوک (ECT) چیست؟

ECT یکی از امن‌ترین و موثرترین درمان‌های موجود برای افسردگی است. با ECT، الکترودها روی پوست سر بیمار قرار می‌گیرند و جریان الکتریکی دقیقا کنترل می‌شود در حالی که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. جریان الکتریکی موجب ایجاد یک تشنج کوتاه در مغز می‌شود. ECT یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای از بین بردن علائم در بیماران مبتلا به افسردگی و خودکشی است. هم‌چنین برای درمان بیماران مبتلا به تعدادی از بیماری‌های روحی دیگر نیز استفاده می‌شود. به بیان دیگر روشی است که تحت بيهوشي عمومی انجام می‌شود که در آن جريان‌ های کوچک از طریق مغز عبور می‌کنند و عمدتا باعث تشنج کوتاه می‌شوند. به نظر می‌رسد ECT موجب تغییرات در شیمی مغزی می‌شود که می‌تواند به سرعت علائم برخی بیماری‌های روحی را معکوس کند.

ECT به طور کلی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که افسردگی شدید به سایر روش‌های درمان پاسخ نمی‌دهد و اغلب زمانی کار می‌کند که درمان‌های دیگر ناموفق و زمانی که دوره کامل درمان کامل می‌شود، اما ممکن است برای همه کار نکند. یا ممکن است زمانی مورد استفاده قرار گیرد که بیماران تهدیدی جدی برای خود و دیگران ایجاد می‌کنند و خیلی خطرناک است تا منتظر بمانیم تا داروها تاثیر بگذارند.

بیشتر نشانه‌های وابسته به ECT مبتنی بر درمان‌های اولیه است که در آن دوز های زیاد برق بدون بی‌حسی استفاده می‌شوند که منجر به از دست دادن حافظه، شکستن استخوان‌ها و سایر عوارض جانبی جدی می‌شود. ECT امروزه بسیار امن است. با وجودی که ECT هنوز عوارض جانبی ایجاد می‌کند، در حال حاضر از جریان‌های الکتریکی داده شده در یک محیط کنترل شده استفاده می‌کند تا بیشترین سود را با کمترین خطرات احتمالی به دست آورد.

گرچه ECT از دهه 1940 و 1950 استفاده شده است، عموم مردم آن را نادیده گرفته‌اند. بسیاری از خطرات و عوارض جانبی این روش مربوط به سوء استفاده از تجهیزات، مدیریت نادرست یا کارکنان نامناسب است. هم‌چنین تصور غلطی است که ECT به جای «درمان سریع» یا جایگزین درمان طولانی مدت یا بستری شدن به کار می‌رود. گزارش‌های خبری ناگوار و پوشش رسانه‌ای به سوءبرداشت در مورد این درمان کمک کرده‌اند.

چگونه ECT انجام می‌شود؟

قبل از درمان ECT، یک بیمار آرام‌بخش عضلانی داده می‌شود و با بیهوشی عمومی به خواب می‌رود. الکترود روی پوست سر بیمار قرار می‌گیرد و یک جریان الکتریکی کوچک کنترل شده اعمال می‌شود. این جریان باعث تشنج کوتاه در مغز می‌شود.

از آنجا که عضلات آرام است، اثرات قابل ملاحظه تشنج اغلب محدود به حرکت اندکی از دست ها و پاها می‌شود. بیماران در طول درمان به دقت بررسی می شوند. بیمار چند دقیقه بعد بیدار می‌شود و درمان یا حوادثی که در اطراف آن رخ می‌دهد را به یاد نمی‌آورد و اغلب گیج می‌شود. سردرگمی معمولا فقط برای مدت کوتاهی طول می‌کشد.

ECT معمولا تا سه بار در هفته به طور کامل دو تا چهار هفته به طول می‌انجامد.

چه کسی می‌تواند از ECT سود ببرد؟

طبق گزارش انجمن روانپزشکی آمریکا، ECT می‌تواند در موارد زیر مفید و بی‌خطر باشد:

·         هنگامی که نیاز به یک درمان سریع مانند بارداری وجود دارد. در دوران بارداری، زمانی که داروها را نمی‌توان مصرف کرد، زیرا ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند.

·         هنگامی که یک بیمار مواد غذایی را پس می‌زند و در نتیجه دچار کمبود غذا می‌شود.

·         هنگامی که بیمار افسرده به درمان ضد افسردگی مقاوم است. ECT ممکن است یک گزینه درمان مناسب باشد، زمانی که داروها تحمل نگردد یا سایر روشهای درمان نتوانند کار کنند. در برخی موارد ECT مورد استفاده قرار می‌گیرد

·         هنگامی که سایر بیماری‌های پزشکی از مصرف داروهای ضد افسردگی جلوگیری کنند.

·         هنگامی که افسردگی همراه با ویژگی‌های روانی است. افسردگی شدید، به ویژه هنگامی که توسط جدایی از واقعیت (روان درمانی)، تمایل به خودکشی یا امتناع خوردن همراه است.

·         هنگام درمان اختلال دوقطبی، از جمله مانیا و افسردگی

·         هنگام درمان شیدایی. شیدایی شدید، وضعیت ناخوشایند شدید، تحریک یا بیش فعالی که به عنوان بخشی از اختلال دوقطبی رخ می‌دهد. نشانه‌های دیگر شیدایی عبارتند از: اختلال در تصمیم‌گیری، رفتار تکان‌دهنده یا خطرناک، سوء مصرف مواد و روان‌درمانی.

·         درمان بیمارانی که خطر ابتلا به خودکشی را دارند.

·         درمان بیمارانی که سابقه پاسخ مناسب به درمان ECT داشته‌اند.

·         درمان بیماران مبتلا به افسردگی روانی یا شیدایی روانی

·         کاتاتونی که مشخصه آن عدم حرکت، حرکات سریع و یا عجیب و غریب، کم شنوایی و سایر علائم است. این با اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانپزشکی مرتبط است. در بعضی موارد، کاتاتونای ناشی از یک بیماری پزشکی است.

·         درمان بیماران مبتلا به افسردگی شدید. افسردگی مقاوم به درمان، افسردگی شدید است که با داروها و یا سایر درمان‌ها بهبود نمی‌یابد.

·         هنگام درمان اسکیزوفرنی

·         در افراد مسن که نمی‌توانند عوارض جانبی دارو را تحمل کنند. تحریک و تهاجم در افراد مبتلا به زوال عقل، که می‌تواند دشوار برای درمان و منفی بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد.

تحریک مغناطیسی گذرا (TMS) چیست؟

در حالیکه ECT از جریان الکتریکی برای تشنج استفاده می‌کند، TMS یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند تا جریان الکتریکی بسیار کوچک‌تر را در یک بخش خاص مغز بدون ایجاد تشنج و یا از دست دادن هوشیاری ایجاد کند. جریان از میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم‌پیچ الکترومغناطیسی است که پالس را از طریق پیشانی ارائه می‌دهد.

TMS در سال 2008 برای افسردگی مقاوم به درمان تایید شده است. TMS در بیمارانی که از یک یا دو یا چند درمان ضد افسردگی ناتوان هستند، بهتر عمل می‌کند. هم‌چنین، بر خلاف ECT، TMS نیازی به آرام‌سازی ندارد و به صورت سرپایی انجام می‌شود. بیماران تحت TMS باید چهار یا پنج بار در هفته به مدت چهار تا شش هفته درمان شوند.

تحقیقات نشان داده است که TMS عوارض جانبی کمتری دارد و برای افسردگی مقاوم به دارو هم مفید و هم مفید است. با این حال، اثربخشی آن در حال حاضر به نظر می‌رسد کمتر از ECT است.

تحریک عصبی وگاس (VNS) چیست؟

دستگاه VNS توسط FDA برای بیماران بالغ با افسردگی شدید و طولانی مدت مورد تایید قرار گرفت. برخی از بیماران تحت درمان با VNS ممکن است بسیاری از داروها را برای افسردگی مصرف کنند اما هنوز با علائم آن مواجه هستند.

VNS چگونه کار می‌کند؟ محرک کوچک زیر پوست ترقوه قرار می‌گیرد و از آنجا پوست به عصب وگاس در گردن می‌رود. این دستگاه موجب انتشار پالس‌های الکتریکی برای تحریک مغز می‌شود.

چه روش‌های جایگزینی برای درمان افسردگی استفاده می‌شود؟

درمان‌های جایگزین گاهی اوقات می‌توانند امیدوارکننده باشند. در حالیکه بعضی از درمان‌های جایگزین به عنوان بخشی از روش درمانی مدرن پذیرفته شده‌اند، اما برخی دیگر هنوز اثبات نشده‌اند و موثر نیستند.

درمان‌های جایگزین با ارائه روش‌های آرامش‌بخش و تسکین استرس ممکن است در درمان و سلامت عمومی و رفاه عمومی جای داشته باشند. نمونه‌هایی از درمان‌های جایگزین شامل طب سوزنی، درمان‌های کایروپراکتیک، یوگا، هیپنوتیزم، بیوفیزیک، آروماتراپی، مدیتیشن، داروهای گیاهی و ماساژ است.

به طور کلی، درمان‌های جایگزین به خودی خود مناسب برای فرم‌های ملایم اما نه شدیدتر افسردگی بالینی هستند.

آیا درمان‌های افسردگی تجربی وجود دارد؟

درمان‌های تجربی درمان‌هایی هستند که به طور معمول توسط پزشکان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و ایمنی و اثربخشی آن‌ها هنوز تحت مطالعه و بررسی است.

برخی از درمان‌های تجربی که در حال حاضر برای درمان افسردگی مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

·         درمان جایگزینی هورمون (HRT) در زنان: افسردگی در زنان بیشتر از مردان است. تغییرات خلقی با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD)، پس از زایمان و بعد از یائسگی، با قطعی ناگهانی در سطح هورمون ارتباط دارند. جایگزین این مسئله هورمون درمانی است که در حال حاضر برای از بین بردن علائم یائسگی مانند عرق شبانه و گرگرفتگی استفاده می‌شود. HRT هم‌چنین می‌تواند به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند. با این حال، سهم واقعی هورمون‌ها در افسردگی شناخته نشده است. اگر پیش از آن دچار افسردگی شده‌اید و به HRT فکر میکنید حتما به پزشک خود بگویید.

·         کتامین درون وریدی: کتامین، داروهای بیهوشی در مطالعات مقدماتی نشان داده شده است تا موجب بهبود سریع (در عرض چند ساعت) افسردگی برای همان بیماران شود.

·         ریلوزول: این دارو که در ابتدا برای درمان اختلالات عصبی حرکتی از جمله اسکلروز جانبی آمیوتروپیک (ALS، یا بیماری Lou Gehrig) مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌چنین بر روی انتقال دهنده‌های عصبی درگیر در افسردگی تأثیر می‌گذارد و در مطالعات اولیه نشان داده است که کمک به درمان افسردگی کرده است. چیزی که درمان‌های سنتی تر پاسخگو نیست.

آیا افسردگی بازمی‌گردد اگر درمان خود را متوقف کنید؟

حتی اگر درمان مانند ECT، TMS، تحریک عصب وگاس، یا سایر روش‌های جایگزین موفق باشد، افسردگی می‌تواند بازگشت‌پذیر باشد. داروهای ضدافسردگی، روان‌درمانی و یا نگهداری می‌تواند به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کند. روان‌درمانی با اصلاح باورها، ادراکات و رفتارهایی که باعث افسردگی شما می‌شود، این کار را انجام می‌دهد. اگر علائم تکراری را تجربه می‌کنید، دریابید که دوباره به درمان نیاز دارید.

چشم‌انداز در درمان افسردگی چیست؟

چشم‌انداز افراد افسرده که به دنبال درمان هستند بسیار امیدوارکننده است. با کار با یک متخصص حرفه‌ای مراقبت بهداشتی واجد شرایط و با تجربه، می‌توانید کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورید.

خطرات درمان با الکتروشوک چیست؟

اگر چه ECT به طور کلی امن است، خطرات و عوارض جانبی ممکن است عبارتند از:

·         گیجی: بلافاصله پس از درمان، ممکن است دچار گیجی شوید که می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. شما ممکن است بدانید کجا هستید یا چرا شما آنجا هستید. به ندرت ممکن است این سردرگمی چندین روز یا بیشتر طول بکشد. اغلب در بزرگسالان مسن اغتشاش بیشتر دیده می‌شود.

·         از دست دادن حافظه: بعضی از مردم به خاطر رویدادهایی که درست قبل از درمان یا در هفته یا ماه قبل از درمان یا به ندرت از سال‌های گذشته رخ داده است، دچار مشکل می‌شوند. این وضعیت فراموشی برگشت دهنده نامیده می‌شود. هم‌چنین ممکن است در یادداشت رویدادهایی که طی هفته‌های درمان شما رخ داده است، دچار مشکل شوید. برای اکثر مردم، این مشکلات حافظه معمولا ظرف چند ماه پس از پایان درمان بهبود می‌یابد.

·         عوارض جانبی فیزیکی در روزهای درمان ECT: بعضی از افراد حالت تهوع، سردرد، درد فک یا عضلات را تجربه می‌کنند. این‌ها معمولا با داروها درمان می‌شوند.

·         عوارض پزشکی: همان‌طور که با هر نوع روش پزشکی، به ویژه آن‌هایی که شامل بیهوشی هستند، خطر عوارض پزشکی وجود دارد این درمان نیز خطرات مربوط به بیهوشی را دارد. در طی ECT، ضربان قلب و فشار خون افزایش می‌یابد، و در موارد نادر می‌تواند منجر به مشکلات جدی قلبی شود. اگر مشکلات قلبی دارید، ECT ممکن است خطر بیشتری داشته باشد.

چگونه برای درمان با الکتروشوک آماده شوید؟

قبل از اولین درمان ECT شما نیاز به ارزیابی کامل دارید که معمولا شامل موارد زیر است:

·         تاریخچه پزشکی

·         امتحان کامل فیزیکی

·         ارزیابی روانپزشکی

·         آزمایش خون پایه

·         اکوکاردیوگرافی (ECG) برای بررسی سلامت قلب شما

·         بازبینی بیهوشی برای رفع خطرات بیهوشی

از این تست‌ها اطمینان حاصل کنید تا متوجه شوید آیا ECT برای شما امن است؟

چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید؟

روش ECT با زمان اضافه برای آماده‌سازی و بازیابی حدود پنج تا 10 دقیقه طول می‌کشد. ECT می‌تواند انجام شود در حالی که شما در بیمارستان بستری شده‌اید و یا به عنوان یک روش سرپایی انجام گردد.

قبل از آغاز فرایند چه باید کرد؟

برای آماده شدن برای روش ECT:

·         شما بیهوشی عمومی خواهید داشت: بنابراین شما می‌توانید قبل از عمل رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. به طور معمول این به معنای این است که بعد از نیمه شب نباید غذا یا آب بخورید و حداکثر یک لیوان آب برای داروهای صبحگاهی می‌توانید بخورید. تیم مراقبت‌های پزشکی شما قبل از عمل دستورالعمل‌های خاصی را ارائه می‌دهد.

·         ممکن است یک معاینه فیزیکی مختصر داشته باشید. این معاینه اساسا قلب و ریه شما را بررسی می‌کند.

·         لوله وریدی (یو شکل) را وارد کنید: پرستار یا سایر اعضای تیم شما یک لوله یو شکل را به بازو یا دست شما وارد می‌کند که از طریق آن می‌توانید از داروها یا مایعات استفاده کنید.

·         پرستار شما محل‌های الکترود را روی سرتان قرار می‌دهد. اندازه هر پد در حدود یک سکه یک دلاری است. ECT می‌تواند یک طرفه باشد به‌گونه‌ای که جریان‌های الکتریکی تنها بر روی یک طرف مغز متمرکز شده باشد یا و طرفه باشد و در آن روی دو طرف مغز جریان الکتریکی متمرکز وجود داشته باشد.

در طی مسیر، فرایند بیهوشی و دارو چگونه است؟

در شروع مراحل، این داروها را از طریق یو شکل خود دریافت خواهید کرد:

·         یک بیهوشی برای ایجاد ناخودآگاه و عدم اطلاع از روش

·         آرام‌بخش عضلانی برای کمک به کاهش تشنج و جلوگیری از آسیب دیدن

بسته به شرایط بهداشتی یا واکنش قبلی شما به ECT، ممکن است داروهای دیگر دریافت کنید.

تجهیزات درمان در حین عمل چیست؟

در حین انجام عمل:

·         کاف فشار خون که در اطراف مچ پا قرار گرفته و به کمک داروهای آرام‌بخش عضله تاثیر وارد شدن داروهای بیهوشی که باعث تحریک عضله می‌شوند را متوقف می‌کند. هنگامی که این روش شروع می‌شود، پزشک شما می‌تواند فعالیت تشنج را با تماشای حرکات پا بررسی کند.

·         مانیتور مغز، قلب، فشار خون و مصرف اکسیژن را بررسی می‌کند.

·         شما ممکن است از طریق یک ماسک اکسیژن، اکسیژن دریافت کنید.

·         هم‌چنین یک گارد دهان برای کمک به محافظت از دندان‌ها و زبان خود را از آسیب به شما داده می‌شود.

در هنگام تشنج

هنگامی که در بیهوشی خوابیدید و عضلات شما آرام‌تر می شوند، پزشک یک دکمه روی دستگاه ECT فشار می‌دهد. این باعث می‌شود که مقدار کمی از جریان الکتریکی از طریق الکترود به مغز شما منتقل شود و باعث تشنجی شود که معمولا کمتر از 60 ثانیه طول می‌کشد.

·         به علت بیهوشی و آرام‌بخش عضلانی، شما آرام و بدون واکنش نسبت به  تشنج باقی می‌مانید. تنها نشانگر بیرونی که نشان می‌دهد دچار تشنج شده‌اید، ممکن است یک حرکت ریتمیک پای شما باشد. در صورتی که یک سوزن فشار خون در اطراف مچ پا وجود داشته باشد.

·         در داخل بدن، فعالیت مغز شما به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. یک آزمایش الکتروانسفالوگرام (EEG) فعالیت الکتریکی را در مغز شما ثبت می‌کند. افزایش ناگهانی فعالیت در EEG، نشانه ابتلای تشنج است و پس از آن مقادیری که نشان می‌دهد تشنج پایان یافته است.

چند دقیقه بعد، اثر بیهوشی کوتاه‌مدت و آرام‌بخش ماهیچه شروع به اتمام می‌کند. شما به یک منطقه بازیابی منتقل شده، جایی که شما برای برخی مشکلات تحت نظارت می‌مانید. هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است یک دوره سردرگمی را از چند دقیقه تا چند ساعت یا بیشتر تجربه کنید.

چند مرحله درمان وجود دارد؟

در ایالات متحده، درمان‌های ECT به طور کلی به طور سه تا چهار بار در هفته به مدت سه تا چهار هفته به صورت مجموعا 6 تا 12 درمان انجام می‌شود. بعضی از پزشکان از یک تکنیک جدیدتر استفاده می‌کنند که عبارتند از درمان الکتروتکنیک پالس یک طرفه که روزانه در روزهای هفته انجام می‌شود.

تعداد و نوع درمان‌هایی که نیاز دارید به نشانه‌های شما و نحوه و سرعت بهبود آن‌ها بستگی زیادی دارد.

بعضی از افراد ممکن است توصیه شود تا به یک یا دو هفته پس از آخرین ECT در یک سری یا حداقل 24 ساعت پس از آخرین درمان به رانندگی نپردازند.

تشخیص نتایج چگونه است؟

بسیاری از افراد بعد از حدود شش درمان با روش الکتروشوک، متوجه بهبود علائم شان می‌شوند. بهبود کامل ممکن است طول بکشد، هرچند ECT ممکن است برای همه کار نکند. پاسخ به داروهای ضد افسردگی، در مقایسه، می‌تواند چندین هفته یا بیشتر طول بکشد.

هیچ‌کس به طور خاص نمی‌داند چگونه ECT به درمان افسردگی شدید و سایر بیماری‌های روانی کمک می‌کند. با این وجود مشهور و معلوم است که بسیاری از ویژگی‌های شیمیایی عملکرد مغز در طول فعالیت و پس از تشنج تغییر می‌کنند. این تغییرات شیمیایی ممکن است بر یکدیگر متمرکز شوند، به نحوی باعث کاهش علائم افسردگی شدید یا سایر بیماری‌های روانی شود. به همین دلیل است که ECT در افرادی که دوره کامل درمان‌های متعدد را دریافت می‌کنند، موثر است.

حتی پس از بهبود علائم شما، هنوز برای درمان بازگشت بیماری نیاز به درمان مداوم افسردگی دارید. درمان مداوم ممکن است ECT با فرکانس کمتر باشد، اما بیشتر شامل داروهای ضد افسردگی یا داروهای دیگر یا مشاوره روانشناختی (روان‌درمانی) است.

 

تعداد بازدید: 389

نظرات

021-55435143
@sedanmedsales
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×