window.onload=function changeDiv() { document.getElementsByClassName("proposed_banner")[0].style.display = "none"; }
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
جستجوی پیشرفته
ورود به سيستم

مشتری جدید هستید؟ ثبت نام کنید

تگ محصولات

دستگاه CPAP : ده مشکل رایج

خلاصه خبر:

دستگاه CPAP یک درمان مهم برای خفگی و آپنه خواب انسدادی است، اما بدون سرخوردگی نیست. یاد بگیرید که چگونه باید از ماسک‌های نامناسب و دیگر مشکلات رایج CPAP دوری کنید.

در این مقاله ده مشکل رایج CPAP و کارهایی که می‌توانید در موردشان انجام دهید، معرفی شده اند.

     
متن کامل خبر:

دستگاه CPAP : نکاتی برای اجتناب از 10 مشکل رایج

  دستگاه CPAP یک درمان مهم برای خفگی و آپنه خواب انسدادی است، اما بدون سرخوردگی نیست. یاد بگیرید که چگونه باید از ماسک‌های نامناسب و دیگر مشکلات رایج CPAP دوری کنید.
درمان فشار جریان هوای مثبت مداوم (CPAP) یک درمان رایج برای خفگی و آپنه خواب انسدادی است. شامل یک دستگاه کوچک است که فشار هوای ثابت و پایدار، یک لوله پلاستیکی و یک ماسک یا رودماغی ارائه می‌کند.
مشکلات رایج با CPAP شامل یک ماسک سوراخ‌دار، مشکل به خواب رفتن و دهان یا بینی خشک است.
خبر خوب این است که اگر یک ماسک یا ابزار CPAP  برایتان کار نکند، دارای گزینه‌های دیگری هستید. و اکثر ماسک‌های CPAP قابل تنظیم هستند، تا در ایجاد راحتی بیشتر به شما کمک کند.
اینجا ده مشکل رایج CPAP وجود دارند و چیزی که می‌توانید در موردشان انجام دهید: 
 
 1. ماسک CPAP با اندازه یا style اشتباه

به طور نزدیکی با پزشکتان و کارپرداز CPAP  همکاری کنید تا شما را مطمئن سازد که یک ماسک CPAP دارید که مناسب نیازهای شما است و اندازه شماست. هر کسی دارای نیازهای متفاوت و شکل صورت متفاوت است، بنابراین سایز و استایل صحیح ماسک برای بعضی افراد ممکن است برای شما کار نکند.  
 • بسیاری از استایل های ماسک در دسترس هستند. تعداد گسترده‌ای از ماسک‌های CPAP در دسترس هستند. برای مثال بعضی ویژگی‌های ماسک تمام‌رخ که بینی و دهان شما را می‌پوشاند، با بندهایی که از عرض پیشانی و گونه‌ها کش و امتداد می‌یابد. ممکن است سبب شود بعضی افراد احساس هراس کنند، اما اگر در خواب زیاد حرکت کنید، آن‌ها در ارائه یک تناسب و تطبیق پایدار خوب کار می‌کنند.
بالش‌های تودماغی  که زیر بینی‌تان تطبیق داده می‌شود و بندهایی که صورتتان را کم‌تر می‌پوشاند. این‌ها می‌توانند احساس سنگینی کم‌تری دست دهند.   بالش‌های تودماغی ممکن است خوب کار کند اگر عینک بزنید یا با ماسک بخوانید، به خاطر اینکه بعضی سیستم‌های بالش تودماغی دید کم‌تری را نسبت به ماسک تمام‌رخ مسدود می‌کنند. با این حال، اگر در خواب زیاد حرکت کنید یا روی پهلو بخوابید، ممکن است کار نکند.  
 • توجه به اندازه. اکثر افراد اندازه‌های متفاوتی دارند. فقط به خاطر اینکه شما برای هر ماسک یک اندازه ویژه هستید که به این معنی نیست که با بقیه هم‌اندازه باشید. ماسک‌های CPAP معمولاً قابل تنظیم هستند.
از پزشکتان یا کارپرداز CPAP درخواست کنید تا به شما نشان دهد که چگونه ماسکتان را تنظیم کنید تا بهتر جور و تطبیق شود. دستورالعمل‌های محصول تولیدکننده نیز می‌تواند به شما کمک کند و نشان دهد که چگونه این را انجام دهید.  
 1. مشکل عادت کردن به پوشیدن دستگاه CPAP

برای شروع، ممکن است به طرز کار پوشیدن درست ماسک CPAP  برای دوره کوتاهی از زمان درحالی‌که بیدار هستید کمک کند، برای مثال درحالی‌که تلویزیون تماشا می‌کنید. سپس به پوشیدن ماسک و لوله با فشار هوای روشن، در طول مدت روز هنگامی که بیدار هستید، اقدام کنید.
هنگامی که به حسی که به شما می‌دهد عادت می‌کنید، مانند وقتی که خواب هستید یا چرت می‌زنید، جای دستگاه CPAP را تغییر می‌دهید. به طور متناقض دستگاه CPAP را می‌پوشاند که ممکن است در عادت کردن به آن تأخیر ایجاد کند. تا هفته‌ها یا بیش‌تر ادامه دهید تا ببینید اگر ماسک و تنظیمات فشار که انجام داده‌اید برای شما کار خواهد کرد.  
 1. سختی تحمل هوای وارد شده

ممکن است قادر باشید که بر این با استفاده از یک ویژگی سطح سرازیری روی دستگاه غلبه کنید. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا با فشار هوای پایین شروع کنید، به دنبال یک افزایش اتوماتیک تدریجی در فشار مطابق تنظیمات تجویز شده برایتان زمانی که می‌خوابید. میزان این ویژگی سطح شیب‌دار می‌تواند توسط پزشکتان تنظیم شود.
اگر این کار کمک نکند با پزشکتان صحبت کنید درباره تغییر به یک نوع متفاوت از دستگاه که به طور اتوماتیک فشار را درحالی‌که خواب هستید، تنظیم می‌کند،. برای مثال واحدهایی که فشار جریان هوایی مثبت سطح bi (B – pap) یا ابزارهایی که کانتورهای فشار متغیر دارند در دسترس هستند را تدارک و فراهم می‌بینند. این‌ها فشار بیش‌تری فراهم می‌کنند در زمانی که تنفس می‌کنید و به نسبت کم‌تر در زمانی که بازدم می‌کنید.  
 1. خشکی و گرفتگی بینی

یک وسیله CPAP که  یک مرطوب‌کننده گرم را نشان می‌دهد که به دستگاه فشار هوا وصل می‌شود، می‌تواند کمک کند. سطح رطوبت قابل تنظیم است. استفاده از یک اسپری نمکی بینی در وقت خواب نیز می‌تواند کمک کند.   اگر خشکی شما به رطوبت گرم واکنش ندهد پزشکتان می‌تواند یک اسپری استروئیدی بینی تجویز کند. همچنین مهم است که ماسک شما خوب تطبیق و جور شود. ماسک سوراخ‌دار می‌تواند بینی‌تان را خشک کند.  
 1. احساس هراس

وقتی بیدار هستید، توسط ابتدا نگه داشتن درست ماسک به بالای صورتتان بدون هیچ بخش‌های دیگر اقدام کنید. هنگامی که با آن راحت هستید، به پوشیدن ماسک با بندها اقدام کنید.
سپس به نگه داشتن ماسک و لوله روی صورتتان، بدون استفاده از بندها اقدام کنید. لوله را به دستگاه CPAP در تنظیمات فشار پایین متصل کنید. و بالاخره، درحالی‌که بیدار هستید، ماسک را با بندها و با دستگاه فشار هوا روشن شده بپوشید. بعد از اینکه با آن راحت هستید، به خوابیدن با آن اقدام کنید.   تمرینات آرام مثل آرام‌سازی پیشرونده عضلانی نیز ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند. ممکن است کمک کند تا از یک ماسک با اندازه متفاوت استفاده کنید یا از یک استایل متفاوت استفاده کنید مثل کسی که از بالش‌های تودماغی استفاده می‌کند. اگر هنوز احساس هراسی دارید، با پزشکتان یا کارپرداز CPAP صحبت کنید.  
 1. ماسک سوراخ‌دار، سوزش پوست یا زخم‌های فشاری

  یک ماسک سوراخ‌دار یا تطبیق ناقص به این معنی است که فشار هوای کاملی که نیاز دارید را نمی‌گیرید و ممکن است پوستتان سوزش کند.  همچنین می‌تواند هوا را به چشمانتان رها کند که سبب می‌شود چشم‌ها خشک یا پر از اشک شود.
سعی کنید که پشتی‌ها و بندها را تنظیم کنید تا بهتر تطبیق شود. اگر وسیله بر روی بینی‌تان اندازه و جور شود، مطمئن شوید که روی برآمدگی بینی‌تان بسیار بالا تنظیم نشده است که می‌تواند هوا را به داخل چشم‌هایتان هدایت کند.
ممکن است نیاز داشته باشید از کارپردازتان درخواست کنید تا به شما کمک کند یک ماسک با اندازه متفاوت پیدا کنید، مخصوصاً اگر وزن شما به طور محسوس تغییر کرده است. یا سعی کنید از یک وسیله با استایل متفاوت مثل یک پشتی مربوط به بینی یا یک ماسک با یک متکا قابل باد کردن که صورتتان را هم‌تراز می‌کند، استفاده کنید. اگر جراحات پوستتان بدتر می‌شود، مثلاً روی بینی‌تان، به پزشکتان بدون معطلی بگویید.  
 1. مشکل به خواب رفتن

  این یک مشکل نرمال و زودگذر است. پوشیدن تنها ماسک برای گاهی اوقات در طول روز ممکن است به شما کمک کند تا عادت کنید که چگونه آن را لمس و احساس کنید.
استفاده از ویژگی سطح شیب‌دار که یک افزایش تدریجی و اتوماتیک در فشار هوا مطابق تنظیمات فشار تجویزشده‌تان فراهم می‌کند در هنگامی که به خواب می‌روید، نیز ممکن است کمک کند.
به عادات خواب خوب- ورزش منظم، دوری از کافئین و الکل قبل از خواب بپردازید و سعی کنید که آرام باشید. مثلاً یک حمام گرم قبل از رفتن به تختخواب بگیرید. زمانی که خسته هستید به تخت خواب نروید.  
 1. دهان خشک

  اگر از راه دهانتان در شب تنفس می‌کنید یا با دهان باز می‌خوابید، بعضی از دستگاه‌های CPAP ممکن است خشکی دهان را بدتر کنند. یک بند چانه ممکن است دهانتان را بسته نگه دارد و اگر یک ماسک بینی بند بپوشید نفوذ هوا را کاهش می‌دهد.
یک دستگاه استایل ماسک تمام‌رخ که دهان و بینی‌تان را می‌پوشاند نیز ممکن است برای شما خوب کار کند. یک مرطوب کننده CPAP گرم که به دستگاه فشار هوا وصل می‌شود نیز ممکن است کمک کند.  
 1. برداشتن ندانسته وسیله CPAP در طول شب

  این طبیعی است که گاهی اوقات بیدار شوید و متوجه شوید که ماسک را در خواب برداشته‌اید. اگر در خواب زیاد حرکت کنید، ممکن است تشخیص دهید که یک ماسک تمام‌رخ روی صورتتان بهتر خواهد ماند.
ممکن است ماسک را بکشید به خاطر اینکه بینی‌تان گرفته شده است. اگر چنین است مطمئن شدن از یک ماسک خوب مناسب و اضافه کردن یک مرطوب کننده گرم CPAP  ممکن است کمک کند. یک بند چانه نیز ممکن است کمک کند که دستگاه را روی صورتتان نگه دارد.
اگر این یک مشکل پایدار است، یک تنظیم کننده آلارم را برای اوقات شب در نظر بگیرید، تا بررسی کنید که آیا وسیله هنوز روشن است. می‌توانید به طور پیشرونده آلارم را برای بعدها در شب تنظیم کنید اگر متوجه شوید که می‌توانید دستگاه را به مدت طولانی‌تری روشن نگه‌دارید.  
 1. اذیت شدن از طریق بینی

  اکثر مدل‌های جدید دستگاه CPAP تقریباً ساکت و بی‌صدا هستند. اما اگر متوجه شوید که سروصدای دستگاه مزاحم و آزاردهنده است، ابتدا چک کنید تا مطمئن شوید که دستگاه فیلتر هوا تمیز و غیر مسدود است.
گاهی اوقات در مسیرش ممکن است به ایجاد سر و صدا کمک کند.
اگر این کار کمک نمی‌کند از پزشکتان  یا کارپرداز CPAP تان درخواست کنید تا دستگاه را بررسی کند تا مطمئن شوید به طور صحیح کار می‌کند. اگر وسیله به طور صحیح کار می‌کند و سر و صدا هنوز شما را اذیت می‌کند، به پوشیدن گوشگیر یا استفاده از یک دستگاه نویز سفید استفاده کنید تا  بینی را بپوشاند.  

کلید صبر و زمان برای موفقیت

  استفاده از یک دستگاه CPAP می‌تواند خسته‌کننده باشد هنگامی که تلاش کنید تا به آن عادت کنید، اما این مهم است که ادامه یابد. درمان ضروری است تا از عوارض خفگی خواب مسدودکننده، مثل مشکلات قلب و خستگی در طول روز دوری کند.
با پزشکتان و پردازنده CPAP همکاری کنید تا مطمئن شوید که بهترین تجویز و وسیله برای شما انجام شده است، و به ایجاد تنظیم اقدام کنید اگر بعضی از مشکلات  CPAP رایج را تجربه می‌کنید. این کار ممکن است ماه‌های متعدد طول بکشد تا تنظیم صحیح و تطبیق ماسک را بیابید.
با صبر و زمان CPAP می‌توان به طور مثبت بر کیفیت زندگی و سلامت اثر کند.

خرید دستگاه cpapخرید دستگاه سی پپ
     
آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:2407
     
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
     
بازگشت